Insomnie dobandita de la frica vaccinului.

03-01-2022
Blondiegirl
Nu este medic/terapeut
Blondiegirl
Bună ziua, ma confrunt din luna mai cu o insomnie dobandita de la frica vaccinului.
In septembrie am oprit mirzatenul de comun acord cu doctorul si dormeam.La scurt timp a aparut insomnia din nou.Acum dorm cu jumatate de mirzaten si gerodorm, somnul fiind fragmentat.Adorm la 23 ma trezesc la ora 3 apoi la 4.Am consultat mai multe pareri si mi se spune sa am rabdare ca somnul fiziologic revine greu.Alte simptome nu mai am, dar ma intristez cand vad ca persista insomnia.Sa incerc psihoterapia?Multumesc!
2 comentarii
1
03-01-2022, ora 12:16
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încearcă niște exerciții de relaxare înainte de culcare și nu mai viziona nimic la tv. și vezi cum te simți. Dacă starea se menține în continuare încearcă și psihoterapie.
0
03-01-2022, ora 12:18
Blondiegirl
Nu este medic/terapeut
Blondiegirl
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •