Insomnie severa. Cat timp pot lua maxim Sanval mai exact?

12-05-2018
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Buna ziua, am si eu o intrebare pt cine imi poate raspunde, am insomnii foarte severe ( am mai postat si acum cateva zile despre asta) in tratamentul meu este pe langa Alprazolam si Serodeps mi-a dat si Sanval pastila pe care o iau inainte de culcare si cu care abia dorm 3-4 ore maxim 4 ore jumate, de vreo trei saptamani tot asa o tin( uneori nici macar acele cateva ore nu le dorm) indifernt ca ma pun la somn la 23:00 sau la 1:00 la 4-4:30 ma trezesc si nu mai pot sa adorm, ma simt foarte epuizat si nu stiu ce sa mai fac, doresc sa fac cunoscut si faptul ca inca nu muncesc, astept sa imi asa actele sa ma pot angaja sofer pe camion in Spania. Intrebarea este daca stie cineva din ce cauza nu este recomandat a se lua Sanval mai mult de maxim patru saptamani?
Weekend linistit va doresc.
6 comentarii
2
12-05-2018, ora 18:29
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua sanval se ia maxim. 4 săptămâni ar trebui schimbata schema de tratament
1
12-05-2018, ora 21:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sanval e cel mai tare si mai periculos medicament pentru somn. Va rade memoria.
Nu va recomand sa lucrati in aceasta profesie cu cateva ore dormite pe noapte. Puteti face oricand accident.
La urgente in Spania nu se dau medicamente de somn. Doar la psihiatru.
Ori veniti in tara sa primiti tratament, ori in Spania, cu plata.
Am trecut si eu prin asta. Poti sa mori in fata farmaciei, ei nu iti elibereaza medicamente pentru somn fara reteta, nici cu reteta din Romania. Tot ce au ei de dormit fara reteta e Dormidina care e un antialergic cu proprietati sedative. Dar e slab.
2
12-05-2018, ora 22:43
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ar trebui schimbata schema înlocuit alprazolamul cu altceva și scos sanval părerea mea
0
13-05-2018, ora 11:08
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Multumesc pt sfaturi!
Clara_p in tara nu prea pot veni ca pt asta am venit aici sa muncesc pe camion, voiam sa te intreb daca ai cunostinta, eu daca merg la psihiatru cu aceasta problema aici in Spania, imi poate da tratament fara a-mi interzice cumva lucrul pe camion cu problema mea? In tara cand mi s-a dat tratamentul doctorul mi-a zis ca nu are de-a face una cu alta.
0
13-05-2018, ora 12:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca iti poate interzice nimeni sa muncesti. Dar e recomandat sa dormi minim 7-8 ore pe zi daca muncesti.
0
13-05-2018, ora 18:01
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Da sigur, pauza care se face la lucrul pe camion e minim 9 ore dupa o zi de munca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •