Interpretare Holter EKG

14-06-2018
AndreiMo
Nu este medic/terapeut
AndreiMo
Buna ziua, de ceva timp tot am avut probleme cu inima (palpitatii, senzatie de sufocare etc) La recomandarea celor de la urgenta, am facut un Holter EKG de unde am primit rezultatul dar nu il inteleg. Eu sapt. viitoare o sa caut un cardiolog la care sa merg, dar pana atunci, va rog, daca se poate, sa mi spuneti in mare cam ce inseamna. Rezultatul este acesta:

Rezultate medicale
Durata monitorizarii 22 ore şi 49 minute.
Ritm sinusal pe toata durata monitorizarii.
AV medie/24h = 78b/min, AV maxima/24h = 163b/min, ora 13:36:56, AV minima/24h = 38b/min, ora 03:23:20.2 extrasistole supraventriculare pe 24 ore.
Fara episoade de TPSV, fibrilatie atriala, flutter atrial.
23 extrasistole ventriculare, cu morfologie de BRS, fara cuplete, fara triplete, 1 episod de bigeminism, fara episoade de trigeminism.
Fara tahiaritmiiventriculare.2 pauze ventriculare peste 2 secunde, pauza maxima 2128ms, ora 06:51:40 (probabil 2 episoade de BAV gr II, tip 1 cu scapare jonctionala-Interval PRce creste usor, progresiv, undele P blocate avand morfologie asemanatoare undelor P sinusale, fiind urmate de cate 1 bataie de scapare jonctionala-hipertonie vagala nocturna)
Aspect de repolarizare precoce.

Concluzie :
Ritm sinusal cu AV: 38-163/min (AV medie/24h = 78b/min)
Rare extrasistole ventriculare. 2 extrasistole supraventriculare.2 pauze ventriculare peste 2 secunde, pauza maxima 2128ms.
In observatie, BAV gr 2 tip 1. Aspect de repolarizare precoce. Aritmie sinusala. BRD incomplet.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: ekg holter

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă evaluarea EKG Holter?
  •