interpretare rezultam RMN cerebral

16-02-2014
ella22
Nu este medic/terapeut
ella22
buna ziua, am facut un RMN CEREBRAL pe data de 13.02.2014 si mi s-a spus ca ARTERA VERTEBRALA STANGA ESTE NEVIZUALIZATA INTRACRANIAN, CU LUMEN FILIFORM IN SEGMENTELE CERVICALE SUPERIOARE. eu am fost operata in 2011 pt extirparea unui cavernom fronto-parietal stang. deoarece mai am niste mici cavernoame trebuie sa urmaresc evolutia lor si in fiecare an efectuez un rmn. mi-am facut si analizele de sange si mi-a iei colesterolul cam mare 286 si trigliceridele 299. ce imi recomandati? ( am varsta de 29 ani, 80 kg)
4 comentarii
0
17-02-2014, ora 03:36
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ce va putem recomanda ? In primul rand sa respectati in toate sfaturile si recomandarile neurochirurgului. In al doilea rand consider ca este extrem de important sa tineti valorile colesterolului si ale trigliceridelor in limite normale, ca sa nu fie o incarcare suplimentara pe artere, care si asa sunt cu problemele mentionate. Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
17-02-2014, ora 08:32
ella22
Nu este medic/terapeut
ella22
va multumesc pentru raspuns, dar as dori sa stiu ce inseamna lumen filiform. pentru scaderea colesterolului si a trigliceridelor am inceput sa iau tratament si tin si regim alimentar.
0
17-02-2014, ora 20:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ELLA in primul rand renunta la sucurile acidulate si apa minerala in exces, la grasimi, la ulei de floarea soarelui, la MARGARINA, toate acestea cat mai putin cu putinta, mai putina paine, mai putine dulciuri.
0
19-02-2014, ora 02:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Explicare termeni medicali: Lumen : este spatiul din interiorul vasului, al arterei, prin care circula sangele. Filiform: inseamna asemanator unui fir subtire. In concluzie, interpretand rezultatul trebuie spus ca spatiul din interiorul arterei respective este foarte redus, foarte subtire si in consecinta circula foarte putin sange prin artera respectiva. Acest lucru duce la ICVB ( insuficienta circulatorie vertebro-bazilara, cu toate consecintele care decaurg din aceasta.) Daca mai aveti nevoie de alte explicatii, incerc sa vi le dau.Cu stima si respect.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.