interpretare RMN

16-10-2014
teo iorga
Nu este medic/terapeut
teo iorga
Am 26 ani si va rog din suflet sa-mi spuneti ce inseamna urmatorul rezultat RMN cranian si cat de grav este. Multumesc

Multiple leziuni focale in substanta alba periventricular, in hipersemnal FLAIR, unele fara
priza de contrast, altele incarcare partial periferic, sugerand leziuni demielinizante in diferite
grade de activitate:
-5mm posterolateral la baza pedunculului cerebelos inferior drept;
-8/4mm paravermian stanga ;
-6mm in substanta alba central in emisferul cerebelos drept;
-9/6mm lateral dreapta in spleniusul corpului calos;
-9/5mm si 5/3mm adiacent carrefourului ventriculului lateral drept;
-4mm in centrul semioval superior de acestea, parietal profund dreapta;
-6/3mm similar peritrigonal stanga;
-3mm in capsula externa dreapta;
-9/6mm anterior de cornul frontal ventricular drept, prelungindu-se lamelar in extremitatea
dreapta a comisurii anterioare;
Se incarca cu contrast leziunea din emisferul cerebelos drept, cea din capsula externa
dreapta, cele peritrigonale bilateral.
La nivelul maduvei cervicale exista leziuni multiple extinse, in hipersemnal T2:
-masiv in dreptul bazei odontoide, pe 15mm craniocaudal in cordoanele anterioare si 10mm
posterior;
-o plaja lezionala intinsa pe 35mm cranio-caudal in dreptul vertebrelor C3-C5, in corsoanele
anterioare;
-mai multe leziuni mai mici posterior si lateral in dreptul vertebrelor C3 si C5;
-leziuni alungita de 12mm anterior la nivel C6 si pe 8mm lateral stanga la acelasi nivel;
-10mm craniocaudal in cordoanele posterioare la T1;
-23mm cranio-caudal la nivel T1-T2 anterior;
-9mm anterolateral dreapta T3;
Majoritatea acestor leziuni nu se incarca post-contrast, exista doar mici spoturi de incarcare
in dreptul vertebrelor C2-C3 posterior si C6 lateral stanga.
Fara lezinu semnificative discovertebrale.

Concluzii:
-multiple leziuni demielinizante cerebral si medular cervicotoracal ( vizibil pana la T4), cu
grade diferite de activitate, partial incarcate cu contrast.
Diagnostic: Investigatie imagistica
3 comentarii
0
20-10-2014, ora 19:05
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Trebuie sa mergeti neaaparat la un medic neurolog. Nu se poate trage o concluzie decat cu pacientul in fata, deoarece rezultatul se interpreteaza pe baza simptomelor si semnelor clinice (adica in urma discutiei, isoricului bolii, si examinarii clinice). medicul neurolog va va indica eventual si alte analize specifice necesare sau va va trimite mai departe. va doresc sanatate si sa ne tineti la curent.
0
20-10-2014, ora 19:15
teo iorga
Nu este medic/terapeut
teo iorga
VA MULTUMESC
0
17-05-2015, ora 15:54
teo iorga
Nu este medic/terapeut
teo iorga
am facut si refacut toate analizele si investigatiile posibile ( inclusiv harta cerebrala si punctia lombara} fara sa rezulte probleme si nici vreo infectie. Clinic nu am nici un simptom, in afara de SPONDILOZA CERVICALA identificata radiologic.
Cu respect, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.