interpretare rmn coloana vertebrala

31-05-2010
diamirsrl
Nu este medic/terapeut
diamirsrl
Atitudine scoliotica in partea stinga cu convexitate deviere la coloana vertebrala.redusa la lordoza.Devierea vertebrei S1 fenomene modeste si difuze dureroase la nivelul disucrilor coloanei mai marcate intre vertebrele L5 siS1.La acest nivel este vorba despre o protruzie discala circumferentiala cu un semn usor pe sacul dural, cu o extindere intraforminala partial bilateral acest aspect este mai accentuat in partea dreapta. diametrele canalului maduvei spinari sunt normale.Prezinta chist periradicular in partea dreapta la L5.dispune in parte posterioara la L5, la intrarea deschizaturide conjugare in partea stinga.Profilul postyerior al discului intre L1 si L4 este normal. La trecerea L4-L5 se evidentiaza o procidenta discala si circumferentiala, cu un semn mic pe sacul dural si cu implicarea partiala a deschizaturi de conjugare in partea stinga. La trecerea L4-L5 se evidentiaza o protruzie discala mediana cu un semn usor pe sacul dural. Prezinta probleme degenerative difuze la articulatii interapofizare sincondroza sacro-iliaca este in regula. Mentionez ca nu mi s-a dat nici un tratament, mi s-a spus ca nu e cazul de operatie si durerile mele sint groaznice se lasa durerea in picior si nu mai pot merge nu stiu ce sa mai fac va rog din suflet sa ma ajutati sunt din IASI si am 34 ani va multumesc si va rog mult sa-mi raspundeti
1 comentarii
0
30-06-2010, ora 18:36
marius florin
Nu este medic/terapeut
marius florin
La cat timp se recomanda sa se efectuze un R, M, N, fara substanta de contrast?este iradiand un R.M.N.?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.