Intrebare RMN cerebral

08-01-2019
lucut
Nu este medic/terapeut
lucut
Am facut un RMN baietelului meu si concluziile au fost :Examenul RM cerebral evidentiaza usoara ventriculomegalie cu interesarea ventriculilor laterali si
a V4, asociind largirea cisternelor superioara (cvadrigeminala) si cerebelo-medulara (cisterna
magna). Atrofie cerebeloasa.Baietelul are probleme la mers, ne deplasam foarte greoi, tinut de mana, cu foarte mare frica avand si retard psiho motor. Problemele motorii au aparut in decmbrie 2017.Pana atunci ne plimbam in oras cate 4, 5 ore fara probleme, acum abia facem cativa pasi si trebuie sa stea jos.Oare exista tratament, orice, pentru revenirea mersului., sau ceva analize. Multumesc
7 comentarii
0
08-01-2019, ora 12:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
As fi vrut sa stiu un lucru important, pe care nu l-ati precizat: varsta baietelului. Si desigur ca si alte aspecte ar fi foarte necesare si utile de stiut. Problema este mult prea importanta ca sa cautati solutie pe internet. Trebuie sa-l dati in grija unei echipe de neurologi pediatri, care in conlucrare si si neurochirurgul trebuie sa se pronunte si sa gaseasca solutii.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
19-02-2019, ora 21:58
lucut
Nu este medic/terapeut
lucut
Buna seara, baiatul are 13 ani, de la 3 luni umblam la medici.Am fost la Cluj, Bucuresti, Tg Mures, Germania, am facut nenumerate analize, totul ca sa poata recupera retardul.A mers spre bine pana in decembrie 2016 de cand au aparut problemele de echilibru.Mentionez ca surioara geamana este sanatoasa, nu are nimic.Atrofierea a aparut in 2017 la RMN, de atunci am mai facut 2 RMN-uri sa vedem ce se intampla.Nu mai stim cum sa-l ajutam, sa-i redam cat de cat echilibrul.Chiar nu se poate face nimic? Pierderea echilibrului este de la atrofierea cerebeloasa?Multumesc mult, multa sanatate, o noapte linistita!
0
21-02-2019, ora 19:39
noriii
Nu este medic/terapeut
noriii
Buna seara
Am avut acum 2 luni, ameteli mari, cu pierderi de echilibru, (mersul cetateanului turmentat )
am facut un RMN craniu si s-a observant " leziune unica, rotund -ovulara, localizata parietal supraventricular dreapta, juxtacortical, in substanta alba, cu dimensiune de 0.82 cn, cu semnal de tip demielinizant.
este posibil sa debuteze o SM ?
Va multumesc !
0
08-03-2019, ora 01:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va spun din experienta mea din centrul medical ca multe persoane au leziuni de demielinizare si nu dezvolta SM. Cel mai important acum este sa o tratati si sa nu o lasati sa de dezvolte.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
10-04-2019, ora 14:32
Kevinuta
Nu este medic/terapeut
Kevinuta
Buna ziua ! In urma cu 2 saptamani soțul meu a rămas fără vedere. Dupa Rmn reiese că ochii nu sunt afectați, ci are leziuni severe pe creier !
Diagnosticul pus de medici este:AO CECITATE-Bilaterala potential toxica, sechele necroza hemoragica in jumătatea posterioara capsulo-lenticulara bilateral !!!
El lucreaza ca bijutier, cu substanțe chimice ! In P.N si Iasi nu i se mai dau șanse de a mai vedea vreodata !
Ce ar trebui să facem? Încotro sa o luam ?
Suntem pe tratament cu Medrol, Omez, Vitamine, Acifol, Epinerv si Pentoxi-retard, dar nici o îmbunătățire momentan !
Va multumesc si astept un raspuns !
0
15-05-2019, ora 21:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu cred ca in acest caz trebuie sa fie o foarte buna colaborare intre un neurolog foarte bun si un oftalmolog la fel de bun, pentru a gasi o solutie.

dr Petre Muresan
0
15-05-2019, ora 21:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Încercați aceasă variantă.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: