intrerupere de anticonceptionale

25-04-2009
ghiocel
Nu este medic/terapeut
ghiocel
salut. e prima data cand iau anticonceptionale, am luat o folie de yasmin si acum sunt la jumatatea celei dea doua..dupa ce o termin as vrea sa le intrerup timp de o luna daca se poate, pentru ca prietenul meu este plecat din tara si nu as avea nevoie sa le iau. se pot intrerupe sau odata incepute trebuiesc urmate cateva luni? va multumesc
5 comentarii
0
26-04-2009, ora 21:54
dear
Nu este medic/terapeut
dear
le poti si intrerupe dar organismul de abia s-a invatat cu ele daca nu lipseste numai o luna cred ca ar trebui sa le administrezi in continuare.decizia iti apartine!
0
01-05-2009, ora 09:29
1234567
Nu este medic/terapeut
1234567
Buna ziua! De cativa ani iau contraceptive, iar acum m-am decis sa iau o pauza, am terminat folia, maine se presupune ca ar trebui sa incep o noua folie. Daca hotarasc sa intrerup( sa nu incep folia maine), este posibil sa imi apara ciclul mai devreme sau stiu eu...sa se produce diverse scurgeri?...Ma intereseaza in mod special deoarece urmeaza sa am festivitate, banchet, sesiune si nu as vrea sa am probleme si cu menstruatia. Astept raspuns cat mai rpd daca se poate. Multumesc.
0
16-10-2009, ora 12:20
shiva
Nu este medic/terapeut
shiva
Buna ziua! Iau anticonceptionale yasmin de un an jumate si am facut anu trecut o pauza de o luna, si stiu ca o data la an trebuie sa am pauza de o luna. In aceasta pauza, as putea sa-mi fac griji daca raman insarcinata?
0
24-10-2009, ora 14:20
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Nu e nevoie sa faci pauza o data la an sau o data la nush cati ani. Poti ramane insarcinata daca in acea luna ai avut contact neprotejat.
0
30-07-2011, ora 18:46
Tea for Two
Nu este medic/terapeut
Tea for Two
Buna ziua. Am luat anticonceptionale Yasmin pana acum 4 zile, cand am intrerupt. Problema e ca am intrerupt la mijlocul blisterului, iar acum mi-a venit ciclul si am o senzatie de usturime. Ciclul trebuia sa-mi vina normal peste 2 saptamani. Ce alte efecte mai pot aparea? Este grav?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •