intru in depresie

22-03-2010
blondinha_90
Nu este medic/terapeut
blondinha_90
buna!!acum 3 luni mam despartit de prietenul meu pe care il iubesc si acuma...de fiecare data cand ma cauta incep sa tremur, , ma agit foarte mult.si ca deobicei ne certam si eu ma consum mult pot spune ca am intrat in depresie...daca imi zice cineva ceva vorbesc urat ma enervez repede..cum sa trec peste va rog ajutatima...deobicei cand ma cert cu tata rau incep sa tremur, , plang..ma agit.cred ca am ceva cu nervii..din cauza asta nu ma pot ingrasa dar am slabit mult.
12 comentarii
0
30-04-2010, ora 23:02
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
. a fost primul ? ( ca sa stiu ce sa raspund..) :)
0
06-05-2010, ora 00:01
antikom
Nu este medic/terapeut
antikom
Nu ai nimic nu nervii, poate doar cu emotiile.Tratamentul pe care ti-l recomand este sa gasesti un alt prieten si vei observa ca-l vei uita repede pe primul.
0
06-05-2010, ora 12:41
blondinha_90
Nu este medic/terapeut
blondinha_90
da a fost primul:)
0
06-05-2010, ora 17:23
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Hm, aici te inteleg perfect, iar antikom, e greu prima relatie, primul barbat din viata ta, si sa fi parasita, nu sa fie invers, sau sa se termine de comun acord, pt o femeie e nassspa la primul, mai ales cand iubeste, si e inconstienta, iar sexual se intampla multe, mult mai multe ca la al 15 -lea cand o faci, sau cand ai o relatie.. (cand o fi cazul). Poti sa ai einshpe mii de relatii, si prima te "marcheaza" toata viata. si nu e soto sa aibe probleme cu emotiile. o relatie te poate distruge psihic sa sti ! Sa te faca din om - ne om si sa fii pur si simplu un trist...Mai ales daca esti o persoaana SENSIBILA, PLAPANDA, IUBAREATA, STABILA(adica sa vrei relatia aceea, o vreme luuuuunga) Daia am intrebat.o daca a fost primul. am mirosit.o ca sa zic asa..
Si nu intotdeauna scapi doar cu emotiile alea.. unele persoane pur si simplu intra in depresie, si se distrug psihic/fizic, fara cam sa isi dea seama, unii ajung si la antidepresive, si ajung sa fie marcati de la relatia respectiva.. fie ca nu mai vor relatii si stau cu teama..fie ca ar vrea pe cineva stabil si sa fie sigur de persoana aia..ca e langa ea si etc.. tu vorbesti din prisma unui barbat..Da intr.adevar barbatii sunt niste firi mai tari ca femeile(majoritatea) dar, bine sunt si femei mai puternice, printre alea sensibile...dar in cazul de fatsa nu e vorba de chiar o femeie puternica, dupa cum spune ea acolo.. si e greu, crede.ma. efectiv zici ca esti UN OM PROST, cand ajungi intr.o situatie dasta..
Si uneori nu e de ajuns doar sprijinul parintilor in asemenea situatii, ar vrea mai mult, ceva sigur, cineva sa o iubeasca si sa ii fie alaturi in momentele astea, ceva mai mult decat mama si tata..
.
blondinha_90, in cazul in care nu iti revii si esti asa in continuare, si chiar nu poti trece peste, contacteaza un psiholog, sau de preferat un psihiatru, si o sa fie ceva mai bine cu timpul, ajuta la ceva, crede.ma.. acum faci cum vrei tu..
0
06-05-2010, ora 18:10
blondinha_90
Nu este medic/terapeut
blondinha_90
mersi crissa23..si asta nu e nimic pe langa ce mia facut...si eu am fost prima lui fata nu mia dat papucii pe lok..sa distantiat de mine..acum are o prietena super urata adik nah pana la urma nu conteaza frumusetea dar e o curva..:)..si acu intro zi iam zis de ea faceam misto si mia vb super urat cica sai sug p*** si k sunt expirata si sa ma uit la mn din astea...si totusi stiu simt ca ma iubit iti dai seama am inceput sa tremur de nervi sa plang si nah mia fost greu..a vrut sami arate k nui mai pasa??chestia e ca eu sunt in italia el in romania si nu neam mai vazut de ceva timp...sper cand ma vede sa simta iubirea aia din trecut:X:X chit k mia vorbit urat...crezi k ma uitat asa usor?:((
0
06-05-2010, ora 18:32
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Hmm.. daca iti vorbeste urat asa, si e cu una daia cum zici tu e un terminat pana la dumnezeu si o palma mai sus, si nu merita sa te injosesti si sa induri nimic, pt NIMENI. un om care face asa, nu are pic de valoare, si vorba aia nu merita nici o flegma in ochi.. stiu cum e sa ti se vorbeasca urat, sa iti zica, sa imi faci sa imi dregi, dute-n Mmmm**** si alte chestii dastea. am avut si eu o problema asemanatoare acum cativa ani si pot spune ca si acum il urasc pt ce mi.a facut, si unde l.as vedea l.as bate, da cum ziceam si mai sus..nici o glegma nu merita, sau poate una in ochi asa pt scarba de om care e. oricum astfel de oameni nu or sa mai aiba relatii prea lungi la viata lor in modul asta, doar decat sa se schimbe, dar asemenea oameni nu se schimba, sunt prea plini de ei, si IMPUTITI. unii scapa prea usor, pt ce le face altora. deci eu zic sa iti iei gandu de la un om ca asta si sa nu ii dai atentie unui om ca el, si oamenilor ca el in general, nu faci decat sa te injosesti si el sa se stearga la cur cu tine. ATAT. e greu, stiu, dar trebuie.
Adeseori ne complacem in situatie..sperand ca o sa fie bine, dar niciodata nu va fi bine cu un om ca asta. Eu zic ca, cand vii in tara nici sa nu te uiti la el, sa nu te intalnesti cu el, ca s.ar putea sa ai surpriza sa iti vorbeasca si mai rau, sau sa faca misto de tine si cu aia si tot asa, saaaaaaaaaaau sa vina cu vrajala daia proasta la tine, si tu sa pui botu, iti garantez:)), iar tu o sa fii SUPER TENTATA sa ii mai dai o sansa sau sa cedezi macar umpic..
Ce te face sa crezi ca NU te.a uitat ?. majoritatea uita usor, si isi gasesc fericirea sau satisfactia in oameni ca ei, adica curva aia. ca si ei tot curve sunt la o adica, si curva la curva trage :, daca e sa ne exprimam asa si sa vorbim liber. :))
Ce.. tu nu poti sa iti bagi P. in gura lui la o adica ? zii marsh si atat. e greu, repet, dar nu ai ce sa faci, cu comportamentul frumos nu rezolvi NIMIC cu oamenii astia.. scursuri sunt astia..
Iubirea din trecut.. eu cred ca visezi tu aici, iubire din trecut, auzi..ar fi frums sa fie asa de vis, si eu ma gandeam asa in trecut ca tine, dar cu ganditu am ramas, ca lui i se rupea fix P*..
Eu zic sa nu te mai gandesti.. nu are rost. o vreme nu o sa vrei pe nimeni, o vreme luuuuuuuuunga de acum incolo..dar o sa treaca si asta, daaaaar, tot o sa lase o oarece urma :).. eu am ramas cu niste sechele as putea spune, dar tot om ma consider, ma innebunit, si incerc sa ocolesc astfel de oameni, mai bine singura cuc decat cu iubiti dastia, sau prieteni dastia.. lasa de dorit.. NU SE MERITA.. ce ai de gand sa faci ? sa fii proasta lui ? si el sa fie un "smeker" -" HAHAHA e proasta da.o dracu, tot ea vine la mine si e lesinata si nush ce..texte dastea"...ma abtin, ca iar ma apuca nervii p.astia.. ia mai gandeste.te nitel si la tine, nu numai la el, sa iti fie si tie bine.. ca lui cu siguranta ii e, si nu se strofoca atat si nu se gandeste la tine, cum te gandesti tu..
Si nu cred ca te.a pus pe PRIMUL loc in viata lui, sau inainte de el, cum presupun ca tu l.ai pus.. si cum presupun iar ca l.ai iubit si a fost totul pentru tine... M ? am dreptate ? think about it.. :)
0
06-05-2010, ora 18:41
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Ps: si mai ales.. ai fost si tu prima lui.. Mama nu iti dai seama ce mandrie pe capul lui, e pielea p*lii in parohie el, nu mai e nimeni ca el, asa gandesc scarbele astea.. oricum la el a fost mai mult hop-tsop, sa bage ratonul la veveritsa, cum se zice:)) ca fierbeau hormonii mai rau in el, si cam atat..si poate a tinut acolo umpic la tine..si tu fiind putin oarba, nu ai constientizat tot.. cu totiiii facem greseli.. pe care mai tarziu le constientizam, si ne dam seama ca nu a meritat nimic.. mai tarziu ai sa iti dai seama, ca NU a meritat sa si suparata si amarata pentru el, considera.l o gresala, un cosmar, si atat..
Altii ar zice.. domne ia ce a fost frumos.. MDA, bun si cu ce ma incalzeste ? daca el a fost o scarba? cu nimic, te stergi fix la cur cu ce a fost frumos in cazul in care se ajunge la injuraturi, jigniri si tot felul de vorbe dastea... in cazul asta nu ai ce sa iei frumos, pt ca nu merita, el nu se gandeste, cum am mai spus, el e bine mersi.. poate in alte relatii s.ar merita sa iei ce e mai frumos si sa nu fi uricios sau pus pe persoana aia...
Eu una am ramas cu un gust amar..si cu o ura pt persoana aia.. si nimeni nu imi schimba asta.. il urasc ca pe ultimul dusman, de moarte. nu sunt omul dusmanos de fel..sunt calm, cald..rabdator...da si cand imi ajunge cutitul la os.. Adio. si mai ales dupa ce faci multe pt pers aia.. [lasa.mi idul pe privat, daca vrei sa vbm mai multe..]
0
06-05-2010, ora 18:42
antikom
Nu este medic/terapeut
antikom
Fetelor, va chinuiti prea mult cu prostii.Daaca mergeti la piata va opriti la prima taraba si cumparati tot ce aveti nevoie? De ce ati face acelasi lucru cu barbatii?
Eu am ajuns sa gandesc asa dupa ce mi-am" furat-o" cu destul de multe fete si dupa ceva suferinta.Dar am trecut peste asta asa cum orice om, barbat sau femeie poate sa treaca.Doar asa te poti maturiza si poti sa inveti sa apreciezi adevaratele calitati la un partener.Altfel ajungi sa te consumi intr-o relatiei de 2 bani, poate mai ai si cativa copii pe cap si te gandesti la divort.
Sfat pt blondinha : daca un barbat te jigneste in orice fel (verbal, emotional, fizic), da-i verde instant.Nu accepta sa te raneasca pentru ca o va face daca il lasi.Un tip care te jigneste e un prost si probabil un badaran si un taran coclit, asa ca nu merita.
Treci mai departe, si lasa-l pe tipul respectiv cu viata lui.Mai sunt alti barbati cu siguranta mult mai buni si la un nivel mai aproape de ceea ce iti trebuie tie.
Si mai lasa prostiile cu depresia si cu medicamentele ca nu e cazul.Nu cred ca vrei sa ajungi ipohondra.
Iarta-l pe baiatul tau si treci mai departe.Lasa aceasta experienta sa fie ceea ce trebuie sa fie : o lectie de viata.
Ai grija de tine si fii convinsa ca meriti ceva mult mai bun.
0
06-05-2010, ora 18:46
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Mda, ai si tu dreptate iar, dar cand esti luat de prost, de apuca toate alea, si mna, depinde de firea fiecaruia, de dat din gura e usor, si sa dai sfaturi, teoria e usoara, practica ne omoara..
0
06-05-2010, ora 18:54
blondinha_90
Nu este medic/terapeut
blondinha_90
dha..ms mult pt sfaturi chiar il inaltam prea sus;)) da toate trec si vin..nu merita nimic astfel de baieti..;)upss
ba da merita.numa din alea ce iau -* :))



(*modificat de administrator)
0
06-05-2010, ora 19:13
antikom
Nu este medic/terapeut
antikom
Foarte urat spus.Dar nu-i nimic, cresti tu mare odata si odata...
Oricum practica e de baza.Toate vorbele nu fac nici cat o ceapa degerata daca nu le dai valoare prin fapte.
Orice papagal poate sa scoata 2 vorbe.Sunt putin cei care isi urmeaza vorba prin actiune.
Concluzie : nu mai vorbi urat ca nu-ti ajuta la nimic si experimenteaza pt. ca viata e frumoasa si ai probabil si varsta la care viata e cea mai frumoasa!
Si mai mult : nu incerca sa te razbuni pt. ca tu vei avea cel mai mult de suferit.Ai grija de viata ta ca stii vorba : doar prostii mor de grija altora.Corect? Mersi.
Hai du-te la joaca!
0
01-12-2010, ora 16:28
florina stanciu
Nu este medic/terapeut
florina stanciu
Buna ziua tuturor! Ma numesc Florina si in urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu tulburare schizo-afectiva datorita solicitarii intelectuale intense la scoala.eram anul 1 la postliceala de asistent medical generalist.aveam senzatia ca sunt urmarita permanent, imi venea sa plang tot timpul, aveam stari de nervi mereu, nu puteam dormi in primul rand si manca 2 factori raspunzatori pentru starea mea sufleteasca si cauza bolii.am fost imediat internata la Sp.de neuropsihiatrie Voila din Campina, un spital f bun pe care vi-l sugerez si in special la dna dr, primar in stiinte medicale de la pavilionul 1.prima data nu mi-a dat niste pastile care sa ma puna pe picioare cum sunt acum, mi-a dat rispolept consta injectii, depakine si diazepam.cum va spuneam nu s-a produs nici o ameliorare venindu-mi sa plang din orice, stare de teama permanenta, parca ma blocam, nu puteam socializa, vorbind f putin si o stare de nervi, senzatia absurda ca cineva din familia mea (la care tin enorm ca m-a ajutat) ar putea muri in orice clipa.asa ca m-am internat din nou explicandu-i dnei doctor ce si cum e cu starea mea de sanatate.mi-a dat apoi Seroquel XR 400 mg, depakine si diazepam.s-a cunoscut imediat diferenta ca ma simteam din ce in ce mai bine.recomand si dv seroquel xr, care m-a pus f repede pe picioare.am inceput treptat sa renunt la depakine scotandu-l de tot fiinndca imi cadea tare parul de la el, am scos si diazepamul inlocuindu-l cu emocalm de la dacia plant, un produs f bun din prisma mea, iar apoiam redus si seroquel la 200 mg ceea ce a facut sa slabesc in greutate 10 kg(si depakine cred ca ingrasa sau dau ele pofta de mancare) pentru ca luasem 15 kg in greutate ceea ce m-a bucurat aratand ca inainte, prietenii si familia acum imi spun ca sunt ca inainte sa ma imbolnavesc, ca sunt iar plina de viata, fac glume, sunt iar sociabila, am din ce in ce mai multi prieteni ceea ce este f important in aceste depresii adica comunicarea si plimbarilein aer liber.pot sa spun ca mi-am revenit de tot, acum fac un curs de ospatar bucatar ca sa practic o profesie si eu, ma descurc, imi place, in timpul liber si muncesc cate ceva.ma simt ok.aceasta este povestea mea prin care cred ca multi va regasiti si voi, ma puteti contacta la nr. 0768941082 daca aveti nevoie de un sfat cu cea mai mare placere, va pot ajuta si cu cateva tablete de seroquel xr 400 mg si 4 cutii de depakine chrono de 250 mg.sau lasati-mi comentarii.-*.multumesc ca ati citit comentariul


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul