jena in gat de aproape o luna

22-01-2012
mip
Nu este medic/terapeut
mip
Buna seara!De o luna de zile simt ceva in gat, in partea dreapta, cam in dreptul tiroidei, nu pot manca alimente solide!Am fost la un medic orelist si mi-a zis ca amigdalita e inflamata cea care este mai jos.Mi-a dat tratament:avelox 1pe zi, brufen 3 pe zi, septolete 2 pe zi, si un badinoaj faringian.Dupa prima pastila de avelox m-am simtit foarte rau, tremuram, simteam o caldura in tot corpul, ma simteam ca atunci cand ai febra.Ce ma sfatuiti?Sa mai continui cu avelox sau cu ce l-as putea inlocui?Va multumesc frumos pentru raspuns!Sunt foarte ingrijorata.
4 comentarii
0
22-01-2012, ora 19:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca nu iti va trece cu acest antibiotic, asteapta 10 zile de la ultima pastila de antibiotic si fa-ti un exudat faringian cu antibiograma.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita, ca sa te tratezi corect.
Daca simti nasul infundat sau iti curge, poate infectia vine din nas si irita faringele si amigdalele, asa ca poate este nevoie sa faci si un exudat nazal cu antibiograma.
Mai devreme de 10 zile, rezultatul poate iesi fals negativ, desi ai un microb acolo, de aceea trebuie sa astepti.
Analiza se face dimineata, nu mananci, nu bei si nu te speli in gura, ca iarasi poate iesi rezultatul fals negativ.

In legatura cu antibioticul, in functie de cum te simti acum, mergi sa vorbesti cu medicul care ti l-a dat, iar daca iti este rau, mergi la urgenta si arati ce antibiotic iei.
0
23-01-2012, ora 09:41
mip
Nu este medic/terapeut
mip
Multumesc tema!Ma simt din ce in ce mai rau de la antibiotic, ameteala, nu ma pot ridica singura din pat, merg la toaleta foarte des, cer apa tot timpul, toate astea mi se intampla la 2 ore dupa ce i-au antibioticul!
0
23-01-2012, ora 09:45
mip
Nu este medic/terapeut
mip
Doresc sa-mi raspunda si Dr.Flueraru!Va multumesc domnule doctor!
0
23-01-2012, ora 23:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu mai astepta raspuns pe net! Mergi la urgenta si arata ce iei, ca poate ai reactii adverse la medicament sau excipientii pe care ii contine.
Se poate sa fie si rezistent microbul la acest antibiotic, daca te simti si mai rau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.