Secretii, tuse, dureri in gat.

20-04-2011
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Bună seara, de vreo 2-3 zile, am o zgarietura in gat, ce nu vrea să dispară, am inceput prin a lua ParaSinus de 2 ori/zi, Vitamina C, si Strepsils Intensiv anti-inflamator, Si nu prea se vad efecte.. Ce as putea face? vreau să spun, că fac cată pauză vocală pot, pentru că sunt solist vocal, tenor dramatic, si am nevoie de voce pentru ca am un concert in urmatoarele zile.
Cand tusesc, ma zgarie gatul, si nu pot da, secretiile afara...
Am vocea ragusita, iar cu voce de cap nu mai pot urca aceleasi note...
Ce e de făcut? Mulţumesc frumos ! :)
11 comentarii
0
20-04-2011, ora 07:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult la ORL ( ai nevoie de un tratament serios de specialitate acum)
2 un consult la gastrologie.. ( probabil faringita care o ai sa fie de la o problema gastrica )
3 un regim alimentar strict pentru tot restul vietii ( daca vrei sa mai canti)
fara acru ( bors, muraturi, otet) fara frucrte citrice, fara acidulate, minerala, suc, sprit, fara vin si sampanie
0
20-04-2011, ora 09:06
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Domnule doctor, vă mulţumesc enorm pentru răspuns. Am o intrebare, pe unde este clinica aceasta de ORL în Paşcani, eu sunt din Iaşi. Şi aş dori să vin la dumneavoastră la cabinet.
PS: Nu consum alcool, nu fumez, iar regimul alimentar este foarte strict, dar m-a lovit asa dintr-o data infectia...
0
20-04-2011, ora 09:12
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
P.P.S: Dacă nu mai am voie de citrice, eu de unde-mi mai obţin Vitamina C?
0
20-04-2011, ora 09:15
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Scriu din nou că mi-am adus acum aminte de ceva:

Fac cateodata inhalatii cu aburi de la 1L apa cu o lingura de sare, si cu Dexamed ACC Injekt, sa continui ?
0
20-04-2011, ora 13:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cab. din [ascani se afla in Policlinica veche. la 100 metri spre centru de la spitalul municipal
2.Citricele ( aduse de verzi in tara si coapte prin metode chimice in depozite.. nus cata vit C mai contin.
exista suplimente alimentare cu Vit C
3. Nu e bine ce faceti.
medicamentele.. NU se evapora din baile cu inhalatii
aceasta reteta este buna in aparat de aerosoli
in bai si inhalatii se folosesc uleiuri volatile
0
20-04-2011, ora 21:38
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Domnule doctor vă mulţumesc pentru răspuns. Probabil voi trece la dvs la cabinet în Paşcani să mă consultaţi dvs, căci păreţi foarte priceput, sunt uimit câte cunoaşteţi, deşi lucraţi într-un oraş atât de mic ca Paşcaniul, cred că meritaţi undeva mai sus, la standardele dvs.

Vreau să ştiu, cum aveţi programul, in ce ar consta, acel consult ORL, si care-ar fi tarifele? :) Respectele mele domnule doctor..
0
20-04-2011, ora 21:39
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Apropo, Eu cu ce as putea face inhalatii de exemplu, daca nu am la indemana un aparat de aerosoli ?
0
20-04-2011, ora 21:39
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Apropo, nu vorbiţi cu mine cu dumneavoastra/sunteţi, căci sunt doar un adolescent de 17 ani.
0
21-04-2011, ora 07:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consultatia costa 60 lei
Inhalatii poti sa faci cu ceai fierbinte de musetel 200 ml. in care pui 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt sau inhalant.
0
25-04-2011, ora 20:58
AlexandruxD
Nu este medic/terapeut
AlexandruxD
Domn' doctor, imi cer scuze ca n-am mai trecut la cabinet, dar corzile mele s-au vindecat, mai tusesc foarte rar. Vocea mi-e ca inainte, pot canta la aceleasi octave, ba chiar mai sus, deci in concluzie, Bunul Dumnezeu m-a ajutat să trec şi de această dată. Dar de ce sa nu mai consum citrice, si ce-ati enumerat mai sus, de obicei un muzician tine acest regim daca vrea să cânte?
0
26-04-2011, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citricele si celelalte produse au acidul natural care irita mucosa faringelui + mucoasa gastrica cu producerea unui reflux.. care la randul sau iarasi irita faringele.
DA.. daca vrei sa canti..Toata viata o sa fii pe regim alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •