Lesin dupa alergare

24-05-2018
TeoBong
Nu este medic/terapeut
TeoBong
Buna ziua, am 1.74 si 70kg, fumator (max 3 tig pe zi) si astazi aproape am lesinat. Dimineata cind mergeam spre liceu am alergat vreo 300m sprint dupa autobuz (eram plin de nervi ca nu oprise la mine in statie si mai mult am alergat sa bat soferul, dar am fost prea lipsit de energie si nu m.am mai dus la el). Dupa ce m.am urcat in autobuz a inceput sa.mi bata inima foarte tare (ca de fiecare data dupa efort mare) si sa respir mai mult aer. M.a luat o stare de voma si a inceput sa mi se impaienjeneasca vederea foarte tare, mi s.au dilatat pupilele (stiu asta pt ca vedeam doar lumina, oamenii si masinile erau doar niste umbre mici si estompate) si au inceput sa mi se moleseasca toti muschii (sint destul de puternic, am fct 2 ani de rugby si destula sala)incit cu greu mai stateam in picioare. La un moment dat am ajuns sa nu mai vad deloc, vedeam doae lumina foarte multa, totul alb si mici umbre estompate. M.am chinuit foarte tare sa ramin treaz si sa nu lesin, din fericire eram lucid si inca puteam sa gindesc clar ce fac, am coborit din autobuz (culmea e ca am reusit sa nimeresc statia corecta pt ca nu vedeam nimic, cind inchideam ochii vedeam lumina si culori aleatoriu) si am reusit sa ma asez pe un gard, am stat acolo vreo 15 minute pina mi.am revenit si mi.a luat vreo 5 minute sa.mi recapat vederea. Precizez si ca bausem dimineata un pahar de visinata pe stomacul gol. Ma poate lamuri si pe mn cineva ce am avut atunci pt ca nu mi s.a mai intimplat niciodata asa, si am mai facut efort dupa alcool de foarte multe ori. Cadere de tensiune stiu sigur ca nu a fost pt ca aveam pulsul undeva la 90bpm (in mod normal am in jur de 60-70) si inima batea cu o putere sa.mi sara din piept, simteam ca ma innec la fiecare bataie.
1 comentarii
0
15-03-2024, ora 17:01
jsutar
Nu este medic/terapeut
jsutar
Am avut aceeasi problema, eram la Chisinau si alergam la ultimul microbuz care merge spre Bacau, asa de tare alergaseram spre garanord ca credeam ca acus o sa mor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • Starea de leșin - cauze, cum o recunoști, sfaturi, tratament
  • Ce se întâmplă atunci când leșinăm? (studiu)
  •