Libidou foarte crescut. dorinta sexuala non stop

10-10-2019
acadelu
Nu este medic/terapeut
acadelu
Am 30ani casatorit si hormonii mei au luat o razna.de vreun an mi a crescut dorinta de sex zilnic.sotia dimineata se ocupa de copil seara la job iar sexul intre noi nu mai este ca inainte o data sau de doua ori pe luna libidoul ei a scazut.am discutat cu ea i am explicat.acuma o inteleg ca este obosita si nu are chef nu poti obliga pe cineva sa faca sex daca nu vrea.Acuma problema este ce fac eu.tot mereu am dorinta de sex si nu vreau sa ma plafonez la masturbare.
1 comentarii
0
10-10-2019, ora 20:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara

Iata cateva perspective asupra situatiei:
Problema: sotia, ca sa fie disponibila pentru sex are nevoie sa fie relaxata, implinita, libera, dispozitie buna. Daca ea baleiaza intre copil, si slujba, adica este supraaglomerata de responsabilitati, obosita si satula de treaba, slaba speranta sa mai aiba chef de sex
Solutia: ocupati-va de timpul liber al sotiei, de linistea si relaxarea ei. Incercati sa gasiti solutii ca sa-si mai elibereze timpul si sa-si ia de pe cap unele responsabilitati si treburi. Puteti sa va implicati mai mult in treburile casnice si altele de acest gen. Asta o va face sa se relaxeze si, foarte probabil, sa fie mai deschisa catre sex

Problema: dupa ceva timp dorinta sexuala scade. Oboseala, reponsabilitatile, aparitia unui copil, monotonia sexual duc la plafonare sexuala si scaderea dorintei sexuale
Solutia: sunteti tineri. Joculetele sexuale, schimbarea locurilor si ritualurilor de a face sex sunt solutii de condimentare a vietii sexuale si de mentine aprinsa dorinta sexuala. Dar...vezi pct.1 Daca sotia este satula de copil, munca, responsabilitati, gospodarie, etc. slabe sanse sa vrea sa incerce 50 Shades of Grey

Problema: Placerea ca esenta a starii de bine general poate fi alimentata in multe feluri. Care sunt celelalte placeri ale dumneavoastra? Exista si alte preocupari de timp liber, hobbyuri, sport etc. care va ajuta sa va buncurati, sa va simtiti bine, sau sexul reprezinta singura cale pe care o aveti ca sa va simtiti bine? Daca nu aveti alte cai de detensionare atunci sigur ca organismul cauta singura sursa pe care o cunoaste si asa apare ”supraexcitarea”/libidoul crescut.
Solutia: cautati ai alte moduri de a va simti bine: miscare/sport, hobbyuri, ale activitati de timp liber etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mi-am pierdut dorința sexuală (cauze, tratament și sfaturi utile)
  • Libidoul crescut
  • Sunt produsele pentru creșterea libidoului eficiente? Ce spun studiile
  • Cercetătorii au descoperit un hormon care acționează ca un afrodisiac
  • Kisspeptin - eficient la bărbații cu dorință sexuală scăzută
  • Lipsa excitației - de ce nu mă excit?
  • Să înţelegem libidoul sexual - când scade şi când creşte (şi de ce)
  •