lucrare ceramica

28-01-2011
michaela_s
Nu este medic/terapeut
michaela_s
Anul trecut am mers la dentist pentru a-mi imbraca in ceramica doua masele, una era sparta si de mai multe ori cimentata, iar cealalta nu mai avea pereti, doar pivot.Dentistul mi le-a imbracat cu coroane metalo-ceramice.La o luna coroana pe pivot mi s-a rupt, mentionez ca e vorma de primul premolar pe partea stg superioara.Medicul mi-a zis ca daca imi pune tot pe pivot, nu va rezista si mi-a propus, avand in vedere ca maseaua de langa era imbracata acum cativa ani, sa-mi faca o punte pe 3, sacrificand astfel doar un dinte sanatos.A motivat ca forta masticatorie e prea mare sa reziste pe pivot, asa ca mi-a extras-o.Am asteptat 2 luni sa se vindece si mi-a facut puntea pe 3, mi-a descoperit coroana mai veche, dar nu m-a trimis sa fac nici un film.Dupa 3 saptamani de la cimentarea puntii, am inceput sa am dureri pulsatile.M-a trimis sa fac film.Cand a vazut filmul, mi-a zis ca dentistul care a imbracat maseaua nu mi-a facut tratamentul pe ambele canale si radacina era necrozata.Asa ca mi-a spus ca trebuie sa-mi faca extractie si sa-mi faca puntea pe 4, acest lucru incluzand si descoperirea coroanei de ceramica(cealalta pe care a facut-o initial), spunand ca e vina lui si nu mai trebuie sa platesc, deoarece am platit 4 coroane de caramica(400 euro si extractiile).Deci, mi-a facut si aceasta extractie, am asteptat alte 2 luni sa se vindece.Mi-a facut puntea pe 4 inainte de Craciun.Dupa cateva zile a inceput sa ma doara tampla, am simtit lucrarea inalta.Am fost pana acum de 4 ori pt mici ajustari.Nu mai simt lucrarea asa inalta, dar puntea tot o simt sensibila, am o durere usoara de tampla.Ce as putea face?Sa renunt la cei 400 euro platiti si sa merg la alt medic?Mai este aceasta lucrare in garantie, tinand seama ca din cauza lui, medicul a mai refacut una?Nu vreau sa traiesc cu dureri.M-am gandit ca poate am sensibilitatea aceasta de la frig.Nu stiu ce sa mai cred.Am avut incredere in acest medic si cred ca si-a cam batut joc.Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul