Ma înjunghie piciorul operat la mont după 10 ani

25-02-2019
Bbog
Nu este medic/terapeut
Bbog
Acum aproape 10 ani am avut o operație la Mont, piciorul stâng. Mi s-a pus un șurub. M -am refăcut foarte greu. Abia intr-un an de zile am putut sa merg. Acum am dureri de picior cu tot cu pulpa, mai ales in timpul nopții. Ma înjunghie tot piciorul, când stau la tv, sau in repaos. Credeți ca ar trebui sa scot șurubul? Eu am solicitat sa-l scot după un an dar doctorul nu a vrut.A spus ca nu o sa-l scot niciodată.
Am acceptat cu greu acel șurub in picior, și niciodată nu am mai fost ca înainte.
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
25-02-2019, ora 08:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Surubul nu este un scop in sine, prin urmare nu e vorba de a "accepta" sau de a "refuza" surubul: corectia monturilor este de neconceput fara aportul materialului de osteosinteza.
Surubul este util doar 2 luni, pe perioada consolidarii traiectului de osteotomie si poate fi extras fara probleme (daca va deranjeaza).
Este extrem de putin probabil ca problemele descrise sa fie provocate de surub.
Mai curand originea este alta: vasculara, neurochirurgicala, metabolica, reumatologica sau pur si simplu mecanica (greutate excesiva, efort exagerat).
O examinare clinica atenta poate decela cauza problemelor descrise.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-02-2019, ora 12:50
Bbog
Nu este medic/terapeut
Bbog
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •