masea umflata de aproape o saptamana

17-08-2009
christianho
Nu este medic/terapeut
christianho
Buna ziua...am si eu o problema am maseaua umflata de aproape o saptamana am luat oxacilina dar prea a avut efect ce sa iau ca sa imi treaca, din cate stiu la dentist nu'mi poate face nimic cat timp am maseaua umflata
8 comentarii
0
18-08-2009, ora 01:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pana nu mergeti la dentist, degeaba va intoxicati cu antibiotice!!Stomatologul stie exact ce tratament trebuie urmat si ce este de facut!!
0
24-08-2009, ora 18:13
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
treb alt antibiotic si dupa 2 zile de tratament se poate interveni
0
18-11-2009, ora 09:58
mariyan79eu
Nu este medic/terapeut
mariyan79eu
Care sunt riscurile unui tratament cu Augmentin (1 pastila / 12 ore) si in paralel Oxacilina (1 pastila la 8 ore ) in cazul unei infectii cauzate de umflarea unui canin (pe interior) ?.
0
03-10-2010, ora 17:05
Elena Bella
Nu este medic/terapeut
Elena Bella
Buna ziua,
Numele meu este Elena si am intrat pe acest site tocmai pentru ca si eu ma confrunt cu odurere de masea...si as avea nevoie de cateva sfaturi.
Mentionez ca am o durere de masea cu toate ca nervul a fost scos, canalele au fost tratate imi este plmbata pe radacina si sapt viitoare tre sa merg pentru plomba definitiva.Intrebarea mea este de ce totusi ma doare si parca mi s-a si umflat putin.
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde cat mai repede!
O zi buna in continuare.
0
03-10-2010, ora 17:27
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca nervul a fost scos recent, pot aparea dureri dupa tratament si sint considerate normale. Vor disparea.
Puteti lua antiinflamatoare (ibuprofen).
0
03-10-2010, ora 19:09
Elena Bella
Nu este medic/terapeut
Elena Bella
Multumesc mult de tot pentru raspuns.Si acum ma doare dar o sa va urmez sfatul si o sa iau un antiinflamator, sper sa imi treaca.
Si referitor la umflarea usoara a maselei din ce cauza oare?Mi s-a zis ca am gingia f inflamata cand am fost vineri la stoma.Sa iau un antibiotic?Si daca da, care?
Inca o data multumesc.
O seara frumoasa!
0
03-10-2010, ora 19:35
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Antibiotic? Nu! (Nu este necesar in acest moment)

Umflarea maselei poate fi tot din cauza tratamentului recent efectuat, ar trebui sa dispara in citeva zile.
0
04-10-2010, ora 19:57
Elena Bella
Nu este medic/terapeut
Elena Bella
Multumesc mult de sfaturile date.
Vroiam sa va zic ca falca inca imi este umflata, la fel ca si ieri, poate putin mai putin, am tot pus comprese cu apa rece si sper intr-adevar sa imi treaca in cateva zile.
Sper sa nu mi se umfle mai mult de atat.De durut nu ma mai doare decat daca apas pe pomete(maseaua este in dreapta sus).
Inca o data multumesc de sfaturi.M-ati mai linistit!
Nu sunt in localitate ca altfel mergeam la stomatoloaga mea dar este f bine ca sunt medici de specialitate care iti raspund la orice ora.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul