Menstruatia dupa pastila de contraceptie!

06-02-2014
maria288
Nu este medic/terapeut
maria288
Buna, daca acum 2 luni ciclul mi-a venit pe data de 20, luna trecuta (ianuarie) am folosit postinor2 si mi-a venit in data de 15, iar la sfarsitul lunii ianuarie 31 am fost nevoita sa mai iau odata postinor2 ( deoarece sa terminat in mine) fapt pt care luna asta (februarie) mi-a venit in data de 6. As dorii sa stiu daca este normal? sau ce se intampla cu mine? poate fii si o sarcina? MENTIONEZ CA nu am avut reactii adverse pastilei, si in urma cu 3 zile am sezut pe ceva foarte rece timp de o ora, ma gandesc ca poate ma afectat acea suprafata rece, multumesc astept raspunsuri!!
2 comentarii
0
06-02-2014, ora 12:51
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Dereglari hormonale.

Pilula de a doua zi se ia maxim de doua ori pe an, si maxim o data pe luna. Degeaba o iei de doua ori intr-o luna ca nu te mai protejeaza a doua oara. Presupunand ca la tine nu se aplica aceasta regula, deoarece ti-a venit menstruatia dupa prima pilula, atunci e vorba despre o dereglare hormonala.

La ce bomba hormonala ti-ai administrat in 30 de zile, sa nu te astepti ca menstruatia sa vina normal nici cantititativ nici ca data in urmatoarele muuuulte luni.
Dureaza 6 luni pana cand menstruatia revine la normal dupa o pilula de Postinor, iar tu ai luat deja doua in 30 de zile.

Datorita dereglarii hormonale te poti pricopsi cu chisturi ovariene si nu numai..
0
06-02-2014, ora 13:29
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Medicul stie? Banuiesc ca nu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •