cum sa fac sa am menstruatie cat mai multi ani, pana la o varsta mai inaintata?

05-04-2009
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
am 43 de ani, am menstruatie regulat, nu sunt casatorita, nu am avut copii.
in luna martie nu am avut menstruatie, dar am avut o raceala la ovare pe care am trat-o, nu am simptome deosebite, nu vreau sa pierd sansa de a avea un copil si sper din tot sufletul sa am menstruatie in continuare, mi-e frica sa nu apara menopauza. dupa calendar trebuia sa am pe 24 martie si nu a am avut, iar urmatoarea la 28 de zile ar trebui pe 20 aprilie. sa fie o dereglare de la raceala, ori de la astenia de primavara?
cum sa fac sa am menstruatie cat mai multi ani, pana la o varsta mai inaintata?mama mea a vaut pana la 60 de ani, eu am aceeasi confuguratie a organismului si sistem menstrual.
6 comentarii
0
05-04-2009, ora 12:28
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
vreau sa mai adaug ca sunt singura, nu am viata sexuala dar am o menstruatie regualata de obicei.cand am fost racita am baut zilnic ceai de galbenele(???)
0
05-04-2009, ora 20:40
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
e cam devreme pentru menopauză, dar dacă vrei să faci copii în siguranţă ar trebui să te grăbeşti pentru că trece timpul şi creşte riscul atât pentru tine cât şi pentru viitorul copil. nu există ceva care să prelungească menstruaţia mulţi ani... deşi sarcinile şi luatul de anticoncepţionale prelungesc viaţa fertilă- deşi la tine nu mai e cazul de anticoncepţionale, nu sunt recomandate peste vârsta de 43 de ani. ai putea consulta un endocrinolog. când vrei să ai copii şi prin ce metodă? in vitro sau cum?
0
05-04-2009, ora 22:47
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
multumesc pentru raspuns.
vreau sa am copii prin conceptie si nastere normala.
eram ingrijorata pentru menstruatie, deci, ce sa inteleg ca s-a intamplat? s-a dereglat de la raceala?
sa astept 28 zile urmatoarea menstruatie? ori poate doar intarzie si revine oricand pana pe 28?
faptul ca ati considerat ca este cam devreme pentru menopauza, imi face o mare bucurie, sper asa sa fie :)
0
05-04-2009, ora 23:12
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
influenteaza ceaiul de galbenele, menstruatia?
0
09-04-2009, ora 14:06
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
ceaiul de gălbenele nu are legătură cu menstruaţia. dacă totuşi nu ţi vine încă vreo lună, du-te la gineco să faci ecografie, să vezi să nu ai o răceală mai puternică la ovare. mult succes
0
14-04-2009, ora 15:56
Stefania88
Nu este medic/terapeut
Stefania88
buna ziua...am si eu o problema.ma dor rau de tot ovarele si ma ustura rau de tot cand urinez...ieri am urinat cu sange si aveam dureri si de rinichi.am crezut k am racit la rinichi in prima faza, dar azi vad k durerea este la ovare...dak ma puteti ajuta cu un sfat sau cu ceva va rog mult sa o face-ti.am dureri groaznice si usturime la urinare!!!!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menarha - prima menstruatie
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •