Menstruație după 2 zile de la renunțarea la anticoncepționale

14-01-2019
DiaR
Nu este medic/terapeut
DiaR
Bună seara! Am 17 ani și am luat 4 luni anticoncepționalele Belusha pentru dereglări ale ciclului menstrual. Luna aceasta mi s-a spus sa le întrerup pentru a face analizele in ziua 3 zi 21 a ciclului următor. Problema e că abia ce mi s-a terminat menstruația (cauzata desigur de anticoncepționale) iar după 2 zile a început iarăși. Este normal? Am auzit că la majoritatea femeilor menstruația întârzie ceva timp. La mine a venit imediat. Și mai important: daca as face poimâine (in ziua 3) analizele hormonale, ar ieși corecte sau ar fi influențate de pastilele la care am renunțat?
Mulțumesc anticipat...
1 comentarii
0
15-01-2019, ora 10:24
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

la inceperea sau intreruperea contraceptivului pot aparea dereglari hormonale care rezulta in intarzierea menstruatiei sau revenirea ei.

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.