tusa seaca si nas infundat

12-08-2011
ghencik87
Nu este medic/terapeut
ghencik87
totul a inceput cu o tusa seaca prin martie. medicul studentesc mia prescris ceva medicamente pentru tusa care nu mau ajutat deloc. iar intr-o seara am avut impresia ca ma sufoc, ca am ceva lipit pe gat si nu reusesc sa respir. tuseam de vomitam, nu imi ajungea aer in timpul tusei. tuseam de obicei cind mergeam la fotbal, sau ridicam scarile cam de 3 ori pe zi si aproape in fiecare noapte cite odata. nasul mi se infunda de obicei inainte sa ma pun la somn si dimineata suflam mult din el o substanta gelatinoasa alba. in git simteam ceva de parca ma gidela. dupa aceea am fost trimis la un medic pneumolog, care m-a ascultat la plamani si mi-a zis ca nu am nimik la plamani, ca am ceva tusa sezoniera ceva aproape de astm... mia prescris augumentin 1g de 2 ori pe zi, ventolin si frenolin. dupa o saptaman am mers la el fara nici o schimbare. mia mai zis sa mai folosesc inca o saptamana ventolinul si frenolinul. inca dupa o saptamana am fost iarasi la medic fara schimbari si mia zis sa mai folosesc inca o saptamana ventolinul si frenolinul caci isi fac efectul doar dupa 2 saptamani... nu ma ajutat... nu am mai mers la medic. tusa de la care vometam si nu imi ajungea aer mia disparut, nasul imi mai curgea dar nu asa de mult... dar mia ramas o tusa scurta si seaca(apropo nus fumator si nici nu am fost) care imi aparea credca in fiecare zi cam cite odata... intro dimineata din august am baut apa de la frigider si a doua zi ma rodea in git, mi so inceput sa mi see infunde nasul si tusa sa imi apara destul de des si pina ce suportabila fara sufocari... dar asa era si in luna martie cind mio aparut prima data tusa...
ce ar putea fi? ce tratament treb sa urmez sau la ce midic sa ma adresez ca sa nu mai am problema aceasta cu tusa si cu nasul infundat...
1 comentarii
0
13-08-2011, ora 15:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, prima gresala apartine mediculli studentesc.. care a dat uin tratament fara sa te investigheze
2 a doua gresala apartine mediculli de la pneumologie care fara sa fie sigur pe diagnostic si fara sa te trinita la ORL a indicat un tratament pentru astm + antibioticul.. si TU nu aveai nevoie nici de una nici de cealalta.
cred ca problemele care le ai tin 30% de ORL..si 70 % de gastrologie
unreflux gastric si un regim cu acidulate si acru...iti irita faringele si mucoasa gastrica
mergi initial la Gastrologie si peurma la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •