miscari ale testiculelor

11-09-2009
joycebloom
Nu este medic/terapeut
joycebloom
revin cu o alta intrebare. de cateva ore am observat o chestie foarte ciudata in zona genitala. mai intai am simtit doar niste gadilituri in zona penisului si a scrotului. dupa ce am verificat am observat ca testiculele realizeaza un fel de miscare urcandu-se si coborandu-se. nu doar o singura data, ci in permanenta. nu simt nici o durere doar senzatia ca penisul meu e in permanenta miscare, la fel si scrotul. e normal sa se intample acest lucru? e ceva grav? apreciez ajutorul dumneavoastra.
va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
11-09-2009, ora 21:36
joycebloom
Nu este medic/terapeut
joycebloom
am uitat sa mentionez ca sunt miscari involuntare, pur si simplu observ miscarea.
0
11-09-2009, ora 23:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Este normal sa se miste, sunt organe vii, insa miscarea lor este relativ lenta! Viata inseamna miscare, miscarea este viata ;)))))


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
12-09-2009, ora 09:35
joycebloom
Nu este medic/terapeut
joycebloom
Multumesc pentru raspuns Mr. Nick, stiu ca sunt organe vii si ca e normal sa se miste dar pana acum nu am observat sa fie chiar atat de active. Miscarea e sesizabila cu ochiul liber si e asemanatoare cu contractiile pe care scrotul le face la impulsurile termice (se largeste la caldura si se contracta la frig). Doar ca aceste miscari au inceput abia aseara, iar in timpul noptii contractiile respective s-au mutat si in zona anusului. Am simtit o serie de furnicaturi atat in zona scrotului cat si in zona anusului. Iar miscarea de care va spuneam nu se mai opreste. Nu e dureroasa dar e suparatoare pentru ca simt mereu ca si cum as avea ceva in pantaloni. Pana acum nu am mai patit asa ceva, deci e evident un simptom.
0
12-09-2009, ora 19:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
AAAAAAAAAAA, pai in acest caz trebuie sa consultati un medic urolog pt ca deja la dvs. este ceva mai mult decat normal, cel putin asa interpretati dvs.! Consultati medicul care-si va da seama daca este vb de ceva patologic, sau nu!

Numai BIne;)


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
25-04-2010, ora 11:41
solosense
Nu este medic/terapeut
solosense
salut lui joycebloom. cred ca am aceasi problema insa de foarte mult timp si nu am incercat sa aflu ce este, insa e tot mai deranjanta.

poate in jur de 17 ani am observat cum mi se ridicau si coborau testiculele, fara a fi frig sau cald, insa dupa un timp am inceput sa simt si frunicaturi in interiorul scrotului, uneori arsuri de-a dreptul fara insa a afecta penisul.
ca atunci cand ti se face pielea gaina, eu simt asta in scrot. Acum am 33 de ani si tot nu am rezolvat-o.

am stat si am analizat cand anume se intampla si mi-am dat seama ca sunt momente in care ma gandesc la ceva ce nu-mi face placere din trecut sau ma tem de ceva, ori sunt grabit sa termin o lucrare si ma tem ca nu voi reusii.

ceea ce simt pe fata interioara a scrotului este asemanator cu o senzatie de foame in stomac ca atunci cabd ai o gastrita. am avut si arsuri stomacale dar le-am tratat cu pastile de alge marine (super tratament)insa nu merge la testicule.

M-am dus la doctor si mi-au pus un aparat pe testicule ca la femeile insarcinate sa vada ce este inauntru, fiind afisata o imagine pe un monitor.
Mi-au zis ca nu am nici o leziune insa zona este putenic vascularizata. Mi-a zis sa mananc portocale mai multe dar nu mi-a trecut.

Inca ceva : sunt o persoana care lucreaza in stres, serviciul pe care il am implica foarte multa activitate mintala,
cu termene limita, acest lucru am observat ca imi agraveaza simpotomele.
Sunt zile in care de 10 ori pe zi simt cum mi se strange scrotul si ma furnica, aproape ma arde si strang din muschii de sub penis ca sa se potoleasca senzatia.

Daca ma culc bine intr-o seara pe la 9 si a doua zi stau in weekend sau concediu de ex. simptomele se potolesc, mai apar poate de doua ori pe zi si atunci incerc sa ma gandesc la ceva care imi face placere si dispar.

Sportul este o treaba foarte buna, de ex. patinaj sau tennis de camp facut practicat pana la transpiatie duce la disparitia simptomelor pentru multe ore sau toata ziua.

ce fac insa la serviciu ? si inca ceva grav : in zilele cand furnicaturile sunt puternice incep sa am vocea scazuta si mai ma critica si sefu ca vorbesc incet si eu nu pot mai tare. cred ca are legatura.

daca ma poate ajuta cineva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •