Mucoasa nazala inflamata la copil

13-03-2019
akymya
Nu este medic/terapeut
akymya
Copilul meu se confrunta cu o mucoasa nazala inflamata (inclusiv polipii). A facut otita, a trecut, dar medicul a zis ca mucoasa e inflamata in continuare si putin uscata. A primit tratament de rinita alergica (aerius si nasonex) dar sa nu il dau daca are mucisori. Reușesc sa il dau cateva zile, iar ii curg ai intrerup si tot asa. Nici nu apuca sa isi faca efect daca e tot intrerupt. Are mucozitati usoare, apoase sau albe. Deja disper. I-am dat cu Duo Nazal sau apa de mare si il aspir. Întrebărea mea e daca atata aspirat nu ii afectează mucoasa? Sau atata spray in nas? In caz de mucoasa iritata, uscata ar ajuta salina? Ma gandesc sa il duc la salina sau un aparat salin in camera, dar mi-e frica sa nu ii usuce mucoasa mai tare.. Orice sfat mi-ar fi de ajutor. Mulțumesc
5 comentarii
0
13-03-2019, ora 13:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de postari unde am explicat
cauza inflamatiei mucoaselor faringiene si nasale..se afla in Abdomen
asu copilul face reflux gastro eosfagian in somn de l ao gastrita si alimentatie incorecta seara
sau este pe fon alergic si copii au probleme la nivelul intestinului subtire
0
13-03-2019, ora 13:18
akymya
Nu este medic/terapeut
akymya
Am uitat sa intreb daca colargolul ar avea vreun efect in acest caz?
La fel, nu am menționat ca testele de alergii din sange nu ii indica alergii iar medicul gastroenterolog nu crede ca ar avea reflux.
0
13-03-2019, ora 13:21
akymya
Nu este medic/terapeut
akymya
Dar salina ar ajuta?
0
13-03-2019, ora 17:41
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!Asa cum an precizat alta data, e bine sa spuneti si varsta persoanei respective iar la adulti daca e sau nu hipertesiv, pentru un diagnostic si tratament.
Iar medicina nu se face prin internet.Pacientul trebuie intai examinat de un medic ORL.
Sanatate tuturor!
E.Latcan
0
13-03-2019, ora 20:36
akymya
Nu este medic/terapeut
akymya
Copilul are 3 ani luna asta. L-au văzut 3 medici orl deja. Întrebarile puse sunt cele pe care am uitat sa le pun lor. Mulțumesc de răspuns, dar nu mi s-a răspuns la niciuna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.