Mutabilitate si agitatie

14-04-2015
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
De cand ma stiu am fost asa, nu am avut stare sa stau intr-un loc. Faceam eforturi mari sa ma concentrez la scoala si cu toate ca nu stateam prea mult pe o carte sau subiect am fost mereu prima in toate clasele. O inteligenta peste medie spun unii oameni ca as avea. Dar din cauza acestei mutabilitati eu nu reusesc sa am ceva consistent in viata mea: nu relatii cu oamenii si nu toleranta. Ma supar si plec din relatii cand acestea nu sunt perfecte si nu sunt. Plec din orice situatie nu ma satisface. Nu pot citi o carte desi as vrea foarte mult, nu ma pot relaxa, nu pot sta ca oamenii sa contemplu cerul.
Am fost la psihiatri, la psihologi... Degeaba. Nu am continuitate intr-o dieta de slabit, ma plictisesc repede.. Sunt repezita cu mancarea, in loc sa am grija sa gatesc de regim eu mananc, din lipsa de rabdare, ce gasesc in frigider. Daca cineva spune prostii, nu stau de vorba, ma grabesc. Cand sunt obosita sau adormita, sunt cel mai bine, pot si eu functiona ca un om normal. Adica pot face lucruri extraordinare, cum ar fi sa scriu literatura, cu asta ma ocup. As vrea sa iau niste. ceva. sa ma linistesc... si sa construiesc in viata mea... Dar psihiatrii zic de Orfiril si nu vreau sa mai iau medicatie din asta grea.
Asta e felul meu de a fi sau e ceva ce se poate corecta cumva? Sa fie de la lipsa de afectiune a mamei catre mine? Dar acum am 51 de ani...
Va rog, daca se poate sa dati o mana de ajutor cu un sfat... ce am si ce se poate face... Daca ati mai auzit de asa ceva...
Azi e interesant, maine nu mai e... Ma plictisesc usor, foarte usor... ce ii distreaza pe unii, pe mine ma lasa complet rece. Totusi as vrea sa am si eu o continutate in ce fac, sa stau si eu sa citesc o carte, sa ma relaxez...

MULTUMESC!
20 comentarii
0
14-04-2015, ora 16:13
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E foarte posibil ca tratamentul cu Orfiril sa te ajute asa cum spun medicii. Nu ai vrea sa-l incerci macar o luna sa vezi cum merge? Poate incerci sa-l combini si cu sesiuni de psihoterapie?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
14-04-2015, ora 20:58
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Orfiril are nu mai putin de 3 pagini se reactii adverse si medicul nici nu era sigur pe diagnostic. Plus ca da dependenta si reactii grave de sevraj la intrerupere.
Psihoterapia, poate in alta tara, in Romania e o mare pierdere de timp si mai ales de bani! Zeci de milioane am cheltuit, bani aruncati pe geam. Toti smecherii care trg de timp si nu urmeaza nimic, nu au un plan de tratament, se fac ca asculta si mai dau din ei cate o chestie asta ca sa nu zica ca nu sunt prezenti. E o rusine ce se intampla in Romania cu tratamentul pentru psihic.
Psihiatrii baga pastile mult prea dure cand nu e cazul ca atata stiu ei iar psihologii se fac ca fac pe bani grei.
Asta e realitatea!
Esti victima sigura in acest sistem. Daca esti bolnav poate ajuta dar daca esti doar agitat, stresat de viata de doi bani, atunci esti mancat.
Astept alte sugestii va rog.
Macar cineva sa exprime o opinie privind aceasta tulburare, daca e una.
0
15-04-2015, ora 11:27
xodiac
Nu este medic/terapeut
xodiac
Daca vrei iti povestesc ceva din viata mea.
Acuma 1 an si 5 luni am avut un inceput brusc de tulburare obsesiv compulsiva cu episoade foarte severe. Am urmat tratament cu seroxat si zoloft timp de 9 luni de zile. Toate bune si frumoase primele 5 luni, dupa care am inceput sa fiu agitat, sa nu am stare, sa nu pot termina lucrurile pe care le incep, sa mi se para prea banale sau sa gasesc raspunsul prea repede inainte sa termin ce am de facut motiv pentru care pierea satisfactia de a duce la bun sfarsit ce am inceput. Lucrurile nu au mers prea bine si am ajuns sa fiu foarte plictisit pe motiv ca observ totul prea repede si gasesc solutii rapid. In ultimele 2 luni am decis sa ma analizez si sa numai fiu repezit in a trage concluzii. Astfel am observat ca eu defapt faceam o competitie din orice lucru, ca sa gastig primu ceva ce oricum nu imi aducea satisfactie. Tehnica pe care o folosesc este sa fac activitatile mele fara sa le gandesc dar sa fiu atent la ce vad, sa dau mai mult importanta elementelor din jur. De exemplu cand scriu ceva cu pixul: sa fiu atent cum scriu, cum ramand cearneala in urma, forma literelor, dar fara sa ma las cuprins de ce vreau sa scriu. Mai pe scurt sa scriu din inima, nu ca un robot care nu vede nimic in jur. A 2a tehnica este o tehnica de respirat care ma ajuta sa respir mai rar deoarece respiram de 20 - 22 ori pe minut si deveneam agitat. Tehnica consta in a trage aer adanc in piept si sa tin timp de 10 secunde dupa care expir lent si fac o serie de 10 repetati de respiratii controlate: trag aer timp de 3 secunde si il dau afara tot in 3 secunde fara a inspira adanc.
Nu stiu daca o sa functioneze la tine. La mine functioneaza destul de bine. Am incercat sa ma analizez si am constatat ca fac totul mecanic fara a da atentie prea multa la ce vad cu ochii, iar astfel am creat realitatea in creierul meu sub forma de imagini si vad cu creierul nu cu ochii (este o exprimare gresita, stiu). Atunci cand incerc sa vad mai clar fara a ma gandi prea mult, ma desprind de lumea creata in creierul meu si observ ceea ce fac si cum pot schimba asta.
Sper sa te ajute ce am zis eu.
1
15-04-2015, ora 18:49
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mirodenia spune-mi putin ce medicamente ti s-au recomandat pana acum, ce doze, ce frecventa si ce anume ai luat tu din ce ti s-a recomandat, la fel, doze, frecventa, perioada !

In ce priveste diagnosticul tu nu ai o simpla agitatie ci o tulburare schizotipala sau o forma de hipomanie, deci ar trebui sa iei mai tot timpul o doza mica de neuroleptic sau stabilizator de dispozitie care sa te tina calma si relaxata ! Faptul ca atunci cand esti obosita sau somnoroasa poti sa faci mai multe lucruri, dovedeste ca ai nevoie de un minim tratament !
Din medicatie 'grea' poti sa faci oricand una f usoara, poti lua un sfert de doza, o optime, o zecime, o saisprezecime, atat cat iti este tie necesar fara sa ai ticuri, dependenta sau sa-ti curga saliva din gura !
0
15-04-2015, ora 20:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mirodenia

Valproatul de sodiu (orfiril, convulex, depakine) nu da dependenta pentru ca nu e benzodiazepina. Eu am luat multi ani si nu am inregistrat efecte secundare deosebite.

E un stabilizator de dispozitie (nu e antipsihotic sa dea sevraj) si va puteti lasa oricand de el.

Incercati cateva zile, vedeti cum va merge.
0
15-04-2015, ora 21:13
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Multumesc ca sunteti amabili si vreti sa ma ajutati. Zodiac, imi place ce ai scris, cum ai scris si ce mi-ai recomandat. O sa incerc si eu. As vrea sa vorbim la un telefon.
Pentru dl.Stevens; am luat atatea porcarii de la diversi psihiatri ca nici nu vreau sa imi amintesc. Unu mai tare ca altul. Un diagnostic nu a coincis cu al altuia. Si desigur ca nu am nimic, psiholoaga mea de ani de zile, una renumita, buna, mi-a spus ca sa nu ma mai caut ca nu sufar de nici o boala. Nici sa inghiti acuma pastile pentru ca ai o viata grea. Asta e adevarul si nimeni nu si-a pus si asa problema. Femeia asta a facut atatea in viata ei, a avut atatea probleme grave de viata incat...e normal sa fie agitata. Nu credeti? De ce e nepaarat o boala? Spre exemplu, acum, cum sa stau eu locului cand cei mai apropiati doi din familia mea ambii e obligatoriu sa se opereze repede si eu trebuie sa ma ocup de totul si mai tre sa fiu si bine emotional. Ambii batrani cu risc de a muri in aceste operatiil unica mea familie.
Dar psihiatrii, baga la pastile la greu ca deh, asta e tot ce stiu ei... Si apoi, dupa ce trece efectul pastilelor eu ce fac? Revin de unde am plecat. De la ultimul tratament de tulburare afectiva, cand banca a vrut sa imi ia casa, deci era normal sa fiu suparata si furioasa...tratament cu rivotril, seroquel si depaquine de aproape un an am facut reactie de sevraj si era sa zbor de la balcon de cateva ori, am avut tentative de suicid si pe madam ordinara de doctorita o durea exact in cot. Desi se stie ca asa ceva e urgenta medicala! Astia sunt psihiatrii romani. Ciclua mi s-a oprit si am luat si 10 kg. Ea mi-a zis ca ciclul menstrual va reveni dar nu a fost asa.
Asa ca.., nu ma ucid eu cu buna stiinta inghitind chimicale, droguri super periculoase.
Aveti certitudinea ca eliminand factorii stresori nu ma voi schimba? Am o viata grea si extrem de agitata in evenimente. Zilnic apare alta porcarie pe capul meu de rezolvat. Ma mir chiar cum mai fac fata.

Pentru doamna care a luat orfiril. Da, stiu ca e stabiliZator, am citit prospectul. Ia vedeti ca scrie acolo de reactia de sevraj. Multumesc, oricum.
Caut ceva care sa nu ma ucida.
0
15-04-2015, ora 21:15
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asa este, orfiril nu da dependenta.In cazul Orfiril LONG capsulele se pot deschide si pentru a lua o doza mai mica..insa atentie, asta nu e valabil pentru toate medicamentele.De recomandat este sa urmezi totusi doza indicata de medic.
0
15-04-2015, ora 21:22
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Domnule doctor, daca asa e felul meu de a fi, iau toata viata Orfiril? Cu efectele secundare cu tot?
Am fost la un cardiolog mai demult si mi-a spus ca asa e felul meu de a fi, mai competitiva si agitata, de tip A si ca trbuie sa iau toata viata xanax sau ceva de calmare. Sa nu imbolnavesc inima.
Dar eu nu vreau trecand prin ce am trecut cu medicamentele psihotrope sa mor de la ele.
Caut alta solutie, nu chimicale care sa ma ucida. Tot voi muri dar macar nu de mana mea.

Mulumesc de suport.
0
15-04-2015, ora 22:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mirodenia intr-adevar doctorita ta a fost cam incompetenta ! In primul rand structura tratamentului mi se pare eronata, doar neuroleptic, stabilizator si anxiolitic se dau singure limitat ca timp pt iesirea dintr-un episod psihotic, nu a la long pt ca evident toate 3 impreuna duc negresit la DEPRESIE, de aceea ai vrut sa "zbori" de la balcon !
Un antidepresiv potrivit tie plus o doza mica de neuroleptic SAU stabilizator te si calmeaza si exclude orice posibilitate de intrare in depresie ! Deci in primul rand cauta un medic COMPETENT !


Am vazut ca n-ai prins DELOC mesajul cu (sub)dozarea medicamentului ! Insa primordial este sa-ti gasesti alt medic (bun) si abia apoi apoi putem discuta de doze, dupa ce ai o reteta sau o recomandare de tratament !
Cand ai primit o data diagnosticul de tulburare afectiva nu te mai poti considera un om perfect sanatos si sa ignori subiectul !
1
16-04-2015, ora 07:07
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Da? Pai un "medic" care nu a fost in stare sa dea un tratament corect ci unul ucigas, aveti ce garantie ca a pus diagnostic corect? Unde e logica? O panarama de om care cand am sunat de nenumarate ori ca am tendinta de a ma arunca de la balcon a zis ca sa stau calma si sa iau in continuare porcariile.
Uite, eu nu am timp de pierdut aiurea. Am o imensa scarba de psihiatriii si psihologi, asa ca va rog nu mai insistati cu tratamente cu chimicale. Ceea ce ati tocmai scris dovedeste ca locul acestor "doctori" este la puscarie, nu la spitale!
Dvs. Dle. stevens sunteti medic psihiatru? Va rog sa raspundeti.
Si astept alte solutii decat cele catre cele doua profesii mentionate de mine.
0
16-04-2015, ora 09:12
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din pacate, starea ta actuala mirodenia pare a fi una destul de complicata. Cum spui ca nu ai incredere in psihiatri si psihologii, poate mergi la un preot sa-l intrebi si pe el ce ar fi cazul sa faci.
0
16-04-2015, ora 09:19
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Da, desigur ca e complicata daca nu mai vreau sa dau bani pe toti smcherii si sa fiu cobai la droguri.

Chiar, la preot. Au o super campanie pe Facebook, Bor si preotii. Super incredere are populatia cu iq peste medie in ei.
Si vedem si la tv zilnic ce produc dumnealor.
Din fericire pentru mine inca o data realizez ca singura de ajutor sunt eu si cartile.
Xodiac a fost cel mai aproape de ceea ce eu cat.
Celellalte sunt.prostii.
Dar sunt curioasa. Pentru a va da cu parerea privind starea mea psihica prezentata pe internet in doua vorbe, banuiesc ca aveti competente medicale asa cum vad si la profil. Aveti competenta de psihiatru? Probail ca drept de practica ca psihoterapeut aveti desi in ultimul timp multi fac psihoterapie fara acreditarile necesare.
0
16-04-2015, ora 11:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mirodenia acum cateva zile ai intrebat pe forum ce benzodiazepina e mai buna pt un anumit efect si ti-am raspuns ! Acum vad ca nu mai doresti chimicale ! Intr-adevar esti foarte mutabila ! Incearca tinctura de valeriana, cate o lingurita de 2 ori pe zi, diluata in putina apa !

De curiozitate, ce anume produc "dumnealor" preotii ? Lumanari, biserici, emisiuni pe Trinitas ?!
0
16-04-2015, ora 12:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca exceptati doctori si psihologi iar in preoti nu mai aveti incredere, rugati-va. Sunt atatea acatiste linistitoare si atatia sfinti care au facut vindecari inclusiv de afectiuni nervoase.
Sa va rugati nu implica nici mersul la biserica nici bani la preoti.
0
16-04-2015, ora 13:09
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Deci nu esti medic.
Clara, ma rog, desigur ca ma rog.
Multumesc.
0
16-04-2015, ora 13:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai aveti aici un topic deschis de k.v.

Macar sa va uitati peste el. Cred ca deja ati incercat multe pina acum.

http://forum.romedic.ro/prod/_Depresie, _Anxietate, _TOC, _TAB, _Schizofrenie:Gestionare, _Terapii, _Suplimente-Solutii_ajutatoare_070092.html

Multi tineri de pe forum au incercat deja produsele mai scumpe sau mai putin scumpe care sunt scrise acolo, fara nici un rezultat insa. Din nefericire. Shamanism, vrajitorii nu recomand. Sunt inselaciuni.
V-am scris link-ul doar pt informare.
Totusi orice luat de acolo necesita parerea unui medic.
0
16-04-2015, ora 13:34
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Da, din pacate nu am timp acum sa mai cercetez. Am cumparat acum o saptamana si voi lua: Magne B6 premium, tinctura de valeriana, Sedatif PC si Omega 3. NU pe toate odata le voi lua.
Incerc si vad cum imi e cu ele.
0
16-04-2015, ora 18:44
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu nu sunt medic am mai spus, sunt putin mai mult decat un medic ! Sunt para-medic si para-psiholog ! :)

Suplimentele de mai sus se pot lua si impreuna insa cel mai bine este sa alternati magne B6 cu tinctura de valeriana, deci o zi magneziu alta zi tinctura cum am spus mai sus, sedatif PC ar merge asociat cu magne B6, iar omega 3 seara la culcare una sau doua capsule, 5 zile pe saptamana !
0
17-04-2015, ora 00:02
xodiac
Nu este medic/terapeut
xodiac
Aveti o persoana apropiata, cu care puteti vorbi, fata de care sa va deschideti, o persoana poate un pic docila care sa va asculte si sa va detaseze un pic de rutina zilnica? Nu cred ca va poate ajuta prea mult. Posibil sa nu va stea gandul la lucruri de genu cand aveti probleme in viata.
Puteti sa va faceti timp pentru 2, 3 ori de fitness pe saptamana, sau orice alt sport atat timp cat este petrecut in alt mediu decat cel normal. Mai pe scurt sa va detasati de problemele zilnice chiar si cateva minute pe saptamana.
Eu va inteleg ca nu aveti cum sa va ganditi la ce aveti nevoie, insa uneori trebuie sa va ganditi la dumneavoastra, la ce va place sa faceti sau ce ati vrea sa faceti singura. Medicatia nu este o rezolvare, pentru ca nu va poate scoate gandurile din creier.
Poate ati muncit toata viata pentru altcineva, sau va-ti mulat dupa nevoile altor persoane. Trebuie sa va uitati si la ce aveti nevoie dumneavoastra. Asa cum ati si zis, aveti probleme, iar cu riscul de a va enerva, probleme o sa apara toata viata. De exemplu cand cineva drag sufera, sau este in spital, este natural sa va ganditi la el/ea, sa suferiti, dar dumneavoastra decideti cand este gata. Eu nu va stiu viata dumneavostra, nu stiu ce persoane apropiate aveti, daca aveti prietene, dar este imposibil sa nu gasiti un motiv de bucurie sau alinare. In 51 de ani sigur ati realizat ceva care sa va faca sa fiti mandra de dumneavoastra.
Ati spus ca sunteti mereu agitata si ca cel mai bine va simtiti cand sunteti obosita. Un sport ar fi ideal. Va oboseste fizic, va ajuta la mentinerea greutatii corporale, va ajuta sa dobanditi si o stare de bine si daca sunteti dispusa puteti sa va faceti si prieteni astfel. Prieteni care nu cer nimic, doar care vor sa petreaca timpul cu cineva. Nu stiu cat de mult v-am ajutat sau daca am fost aproape de adevar.
0
03-06-2015, ora 21:59
cristinna cojocaru
Identitate neconfirmată
cristinna cojocaru
Buna seara!
Cum acest topic este deschis, inteleg sa fac o observatie:

pe de o parte scrieti "astept alte solutii decat cele catre cele doua profesii mentionate de mine" - respectiv psihologie, psihiatrie;

pe de alta parte solicitarea dvs ("daca se poate sa dati o mana de ajutor cu un sfat... ce am si ce se poate face... Daca ati mai auzit de asa ceva...") figureaza pe un site medical, la rubrica "Psihice"

Eu, daca as avea aceste doua ganduri puternice, as fi coplesita. Mi-ar fi normal sa ma mut cand la un gand, cand la altul, in functie de care pare sa-mi aduca odata solutia salvatoare.

Pentru mine, pare ca este o dilema. Una cu greutate.
Va doresc alegeri inspirate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •