nas | Forumul Medical ROmedic

nas

07-11-2016
florina postelnicu
Nu este medic/terapeut
florina postelnicu
Buna ziua,
nas infundat, deviatie mare de sept.Nu pot respira, ma sufoc, Am fost la ORL si mi s-a bagat un tampon in nas si s-a desfundat un pic, Peste ceva timp iar s=a infundat, Am lichid in spatele timpanului, Am luat tratament si a trecut putin dar a reaparut.Mi s-a spus ca operatia de deviatie de sept este riscanta la varsta mea>precizez ca am 59 de ani.Ce ma sfatuiti ca tratament.
Multumesc fr
7 comentarii
0
07-11-2016, ora 17:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este riscanta interventia
Va internati in clinica ORL spital universitar si lasati medicii sa.si faca treaba
0
22-04-2017, ora 22:43
larisaalexandra
Nu este medic/terapeut
larisaalexandra
Buna ziua,

Ma numesc Larisa, as dori sa stiu daca ati întâlnit pana acum acest simptom care il am si care ma doboară de mai bine de 8 luni!
Am un miros înțepător, puternic in nas care il simnt doar eu, mirosul e atat de puternic de imi da migrene si dureri dupa cap, am fost la doctor dar degeaba... tot ce mi sa prescris au fost doar niste antibiotice care nu au ajutat cu nimkk!
Ce ma îndrumați sa fac?
Va mulțumesc!

Larisa
1
23-04-2017, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 citeste ce am scris pe forum despre sinuzita Odontogena
2 faci radiografii la radacina dintilor de sus..sub sinus pe partea pe care simti mirosul
0
23-04-2017, ora 11:17
larisaalexandra
Nu este medic/terapeut
larisaalexandra
Mulțumesc
0
23-04-2017, ora 11:47
Gabrielausu
Nu este medic/terapeut
Gabrielausu
Bună ziua Domnule Flueraru!
As dori părerea dvs pt următoarea problema. Băiețelul meu (7 ani) are otita seroasa și a primit următorul tratament: aerosoli cu flixotide, adrenalina și ser fiziologic + picături Vibrocil. În timpul acestui tratament au apărut niște sângerări atunci când sufla nasul. Poate fi de la una din substanțe?
Mulțumesc frumos!
0
23-04-2017, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
otita seroasa NU este o problema separat, se instaleaza doar la persoane cu probleme in nas, sau rinofaringe
cititi ce am scris pe forum despre otita seroasa sau catar tubar
Va intoarceti a ORL si vedeti daca copilul nu are polipii mariti si amigdalele marite
daca Da..e cazul si de consult la gastrologie, fiidca refluxul gastro-esofagian este cauza iritatiei locale.
cat desre sangerari nazale, este vorba de o fragilitate capilara
ajuta Tarosin tab de baut. Rinopanteina sprey in nas
sau cauterizare la cab ORL
0
24-04-2017, ora 16:30
Gabrielausu
Nu este medic/terapeut
Gabrielausu
Mulțumesc pt răspuns! Polipii sunt scoși, otite seroase mai face și după operație, dupa vreo raceala, le tratam în fctie de gravitate (aerosoli cand e mai grav și/sau tratamentul cu colargol, guma, baloane etc). O sa țin cont de recomandările pt sangerari, mai ales spray-ul pare potrivit, el făcând mereu cruste în nas. Îmi era frica sa nu fie de la Vibrocil.
Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: