secretie se agraveaza, imi infecteaza intregul aparat respirator si am probleme si cu inghititul | Forumul Medical ROmedic

secretie se agraveaza, imi infecteaza intregul aparat respirator si am probleme si cu inghititul

20-01-2006
lehel
Nu este medic/terapeut
lehel
In 2002 am fost diagnosticat cu o deviatie de sept nazal. Concomitent cu aceasta am simtit o senzatie de nod in gat. Dupa operatie datorita faptului ca n-a trecut aceasta senzatie mi s-a facut o operatie de polipi. Acuzand in continuare aceleasi simptome, in urma unei diagnostizari cu endoscopul a reiesit ca am o infectie care secreta o substanta care contine un stafilococ auriu. M-i s-a facut o antibiograma dar antibioticele nu au avut nici un efect. Dupa aceea m-i s-a mai facut de inca 2 ori antibiograma in alte 2 laboratoare unde s-a confirmat prezenta unei alt tip de stafilococ auriu. Mentionez ca am primit antibiotice in cantitati "industriale" (oral, intravenos, intramuscular, unguente si infiltratii locale cu prednison). Problema mare este ca aceasta secretie se agraveaza, imi infecteaza intregul aparat respirator si incep sa am probleme si cu inghititul. Sfatuiti-ma unde sa ma mai duc, ce sa mai incerc sau daca necesita acest lucru inca o interventie medicala. va multumesc anticipat...
6 comentarii
0
25-07-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Daca tratamentele medicale (medicamentoase) nu au dus la un rezultat satisfacator, incearca sa mai faci o endoscopie de control, urmata eventual de o extirpare chirurgicala a formatiunii ce intretine infectia.
0
22-09-2006, ora 00:00
andreuk
Nu este medic/terapeut
andreuk
si eu m-am confruntat cu stafilococul auriu in gat si ca solutie mi s-a recomandat extirparea amigdalelor k cik la ele era localizata infectia.Nu face prostia asta!!!!!era sa mi le scoata degeaba iti recomand un tratament naturist, e de lunga durata(6 luni)da merita.pe mine m-a scapat.e cu tinctura de propolis, propolen-un preparatde la plafar.D-l doctor Corneliu Popovici mi-a recomandat astea si ink niste siropuri tot pe baza de plante.Dak vrei sa stii mai mult lasi un mesaj aici pe site.D-l doctor are un cabinet pe laUniversitate.mentionez k nici eu nu am scapat de stafilococ cu injectii cu moldamin pana sa fac acest tratament
0
09-10-2006, ora 00:00
ionutm
Nu este medic/terapeut
ionutm
Andreuk, da-mi te rog detalii despre tratamentul urmat de tine prescris de dr Corneliu Popovici.Am infectie in gat cu stafilococ auriu si am urmat diferite tratamente cu antibiotice, in prezent fac injectii cu moldamin, insa pana in prezent nu nici un rezultat.Cum pot lua legatura cu domnul dr Popovici. (mail, pagina web a dansului etc)
0
11-12-2008, ora 23:12
bolovanu
Nu este medic/terapeut
bolovanu
DACA PUTETI DATIMI SI MIE MAI MULTE DETALI DEOARECE SI EU SUFAR DE MAI BINE DE UN ANB DE ACESTE PROBLEME MULTUMESC ANTICIPAT -
0
13-10-2009, ora 23:20
vio_ri@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vio_ri@yahoo.com
Buna andreuk.Te rog din suflet sa-mi spui si mie acel tratament deoarece fetita mea are acest stafilococ si a urmat tot felul de tratamente cu antibiotice [este si alergica la penicilina}, dar nu au dat nici un rezultat.multumesc.
0
20-05-2018, ora 20:19
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani. De cateva luni mi se formeaza foarte des saliva in gura si simt.ca nu mai respir.ca inainte. EKG este bun, raze pkamani bune. Nu fumez. Doctorita de familie spune ca este anxietate. Dar nu cred.
Ce poate fi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept - cum o recunoÈ™ti È™i când trebuie tratată
  • Amigdale cu puroi - cauze È™i tratament
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •