nas mereu infundat

64 comentarii 1 23 Înainte ›
0
08-04-2010, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poate fi o rinita alergica
Avamys.. poate sa iti fie de ajutor.
0
17-05-2010, ora 23:55
astrabuca_andreea
Nu este medic/terapeut
astrabuca_andreea
Buna ziua am si eu o problema destul de mare din punctul meu de vedere.In cazul meu e ceva de genul pacientul mort, analizele bune :). Am fost operata acum 3 ani de deviatie de sept si de atunci e mai rau ca inainte.am nasul infundat tot timpul, noaptea ma inec prin somn.Am renuntat la picaturi nazale deoarece la mine isi fac efectul doar pe moment 2 minute.Am fost si la control, mi s-a spus ca ar fi o alergie, am facut si tratament dar degeabaIn rest am doar o lipsa de calciu, si am mereu un gust cam urat, are vreo legatura?Nici nu stiu la ce medic sa ma duc la control nici medicul meu de familie nu stie unde sa-mi dea trimitere.
0
18-05-2010, ora 06:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la ORL + sa faci o radiografie SAF.
trimiti rezultatul pe mail
0
22-05-2010, ora 23:30
nikyfilip
Nu este medic/terapeut
nikyfilip
buna seara
problema copilului meu a inceput acum trei luni.precizes ca are 2 ani si 10 luni si din martie merge la gradinita.totul a inceput ca o raceala obisnuita si cu tratamentul dat de pediatru parea ca se rezolva.din pacate nasul este infundat in continuare si tuseste, se aude cum se rupe.noaptea nu se poate odihni bine din cauza nasului.nu face temperatura si acum nu mai curge nasul, dar la inceput a avut secretii purulente.
multumesc anticipat
0
22-05-2010, ora 23:39
nikyfilip
Nu este medic/terapeut
nikyfilip
daca se poate mai am o intrebare pt.dl.doctor.
acum trei zile am fost la orl, deoarece ma durea gatul, am facut febra si nu puteam respira.sa constatat ca in spatele nasului este depus puroi foarte vascos aproape uscat pe care nu il puteam elimina.tratamentul dat este gentamicina injectabil si cefuroxim oral pentru 10 zile.din pacate am fost nevoita sa intrerup tratamentul pentru ca intre timp am fost imobilizata de o infectie la rinichi.ce urmari poate avea intreruperea tratamentului si care pot fi cauzele acestei infectii.precizez ca dupa prima zi de tratament am inceput sa elimin acel puroi, culoare verde cenusiu cu striuri de sange.
0
23-05-2010, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nikyfilip.
1. cu copilul este simplu.. trebuie sa aveti acasa aspirator nazal si aparat de aerosoli.. cu aceste 2 aparate o sa treceti mult mai usor peste toate racelile care vor mai urma.
pentru nas.. este eficient Colargoll preparat in farmacie catre 3 pic din 8 in 8 ore in pozitie culcat pe spate.

2. pt.Dvs.. banuiesc ca vi sa dat alt antibiotic pentru rinichi.. asa ca o sa ajute si la nas.
trebuie sa faceti INhalatii, spalaturi nazale si gargara.
cand puteti faceti o Radiografie SAF
0
07-09-2010, ora 13:50
alyg
Nu este medic/terapeut
alyg
Buna ziua...
de citeva luni am nasul infundat. dimineatza ma trezesc cu muci inauntru..intaritsi...si inca ceva..in ultemu timp am inceput sa stranut foarte des.. si cite odata imi curge nasu si mi se ridica temperatura...dureri de cap.si ametseli.ma poate ajuta cineva ??mersy mult...anticipat
0
07-09-2010, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF.. sa vedem daca nu e sinuzita
0
21-01-2011, ora 23:14
mardare.gabriela
Nu este medic/terapeut
mardare.gabriela
buna ziua
fetita mea Alexia (2 ani si 4 luni) are Sindrom Down. Aproximativ 80-90% din durata unui an are secretii care nu o incurca la respirat, nu sunt localizate nici la nivelul plamanilor insa se aud tot timpul cand respira. Din Septembrie 2009 merge la cresa insa mi s-a spus de nenumarate ori sa nu o mai duc cand este racita... Am si obosit sa le explic ca de fapt nu este racita ci ca asta este starea ei din causa piramidei nazale "diferite" fata de a unui copil normal. Ca sa-i mai "calmez" acest weezing ii cam dau tot timpul tratamente (mucolitice), picaturi de nas si bineinteles aerosoli. Avem 4 zile de cand am inceput tratament cu Singulair, aerosoli cu ACC si SF, Ambroxol si picaturi de nas Nasic+Betabioptal. Mentionez ca la ultima vizita la ORL (Oct 2009) d-na doctor mi-a spus ca polipii sunt putin mariti si ca, daca ma hotarasc pot sa ii scot... Dar ea nu mi-a racit in ultimele 4 luni decat o singura data, chear daca merge in colectivitate... Credeti ca ar fi recomandat sa-i scot polipii?... si daca da, exista o perioada (anotimp) propice pentru a face aceasta interventie?
Va multumesc.
Gabriela Mardare - Brasov
0
22-01-2011, ora 07:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca scoateti polipii la acesta varsta..ei se regenereaza foarte repede la loc.
continuati tratamentele cu aerosoli, aspiratii nazale
cautati o farmacie care prepara Colargol si folositil cate 10 zile. cu pauze de 10 zile
0
24-01-2011, ora 09:54
mardare.gabriela
Nu este medic/terapeut
mardare.gabriela
Multumesc frumos pentru raspuns si sfaturi. Am sa va tin la curent cu evolutia Alexiei.
O zi frumoasa,
Gabriela Mardare - Brasov
0
10-02-2011, ora 13:15
fatime
Nu este medic/terapeut
fatime
Am si eu o problema mare cu nasul :( Vara trecuta am racit din cauza aerului conditionat dat la 16 grade, am fost bolnava mult timp, aveam dureri de sinusuri mari de tot pe care le-am tratat cu sinupret. Insa am ramas cu nasul infundat. Initial am zis ca sunt dependenta de picaturi pentru ca daca nu fac spalaturi cu apa cu sare in nas si nu imi pun Olynth nu pot respira. am renuntat la picaturi dar tot nu mi s-a desfundat. Asta era in august anul trecut.. Acum 3 saptamani am racit din nou (precizez ca pana atunci am stat cu nasul infundat, dar fara dureri de sinusuri) si in urma tratamentelor pentru raceala (spalaturi cu apa cu sare, sinupret etc) mi s-a desfundat nasul
Pana acum era ca un dop, oricat suflam nu iesea nimic, la raceala s-au fluidizat secretiile si am putut sa curat bine tot.
Mi s-a desfundat nasul, am terminat si cu picaturile, eram fericita.
Insa acum o saptamana am dardait rau de tot de frig si mi s-a infundat nasul. De atunci am luat-o de la capat.. mi s-a pus "dopul" in nas, nu mai pot sa respir deloc. orice as pune in nas sunt prea slabe ca sa il desfunde, spalaturile cu apa cu sare nu ma ajuta, nazomer e prea slab.. numai olynth sau ceva asemanator ma ajuta. Nu cred sa fie dependenta de picaturi pentru ca am putu sa respir si fara ele, de la frig mi s-a tras infundarea.
Ce pot sa fac?
0
10-02-2011, ora 15:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dsefunxi cu Olynth
haci inhalatii si spalaturi nazale oe nasul curat ( casa poti sa.l curati)
Pui Colargol cate 2 pic la la 8 ore in pozitie culcat pe spate ca sa mearga picaturile pe cornetele nazale..pana in rinofaringe
0
10-02-2011, ora 18:56
fatime
Nu este medic/terapeut
fatime
multumesc tare mult. am vorbit la farmacie si cica substantele din care se face Colargol nu se mai afla in depozit de mult timp, mi s-a recomandat Vibrocil, este bun si acela?
0
10-02-2011, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vibrocil este doar un vazoconstrictor.. nu trateaza si nu micsoreaza inflamatia.
cautati o farmacie care prepara medicamente..si care Vor sa muncesca pentru 3 lei ( cam atata costa..si nu e convinabil sa comande substantele si sa le prepare)
0
10-02-2011, ora 19:21
fatime
Nu este medic/terapeut
fatime
am cautat si am gasit 2 farmacii care au zis ca nu mai au pe stoc substantele si nu au de unde sa le comande ca nu mai sunt pe stoc. asta era problema :( alte farmacii nici nu prepara, cica au nevoie de mediu steril si nu au asa ceva, doar creme fac.
continui sa caut.. poate gasesc vreuna cu substante pe stoc :(
0
16-02-2011, ora 21:20
fatime
Nu este medic/terapeut
fatime
Buna seara, sunt in a 4-a zi de tratament cu Colargol, spalaturi si inhalatii. desi inca nu pot respira foarte bine decat pe o nara, cealalta fiind complet infundata, seara cand ma intind in pat mi se infunda si nasul. In timpul zilei mai ma chinui, mai alternez cand pe nas, cand pe gura. De 2 zile insa incep sa am si secretii nazale, mai ales cand fac spalaturile, secretii albe spre transparent. Cat timp ar trebui sa fac acest tratament, exista vreo perioada, se poate sa devin dependenta de Colargol?
0
16-02-2011, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 zile de tratament.. pauza 10 si se poate repeta.
nu da dependenta
0
27-03-2011, ora 10:36
Catalin P
Nu este medic/terapeut
Catalin P
Buna ziua! Am nasul infundat mereu. Ati putea sa-mi recomandati niste pastile?
0
28-12-2011, ora 19:08
alin17
Nu este medic/terapeut
alin17
buna tuturor..am aceasta problema de cam ceva timp..fac baie mai mereu si ies cu parul ud..si sincer ma mai dau cu gel pe par, ajutorrrr mereu am nasul infundat ce sa fac? sunt in italia ce anume pot cumpara un produs..va multumesc anticipat astept un raspuns
0
28-12-2011, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parul umed de pe cap..in momentul cand intra in contact cu vantul sau frigul..duc la inflamatii locale si neuralgii.. peste un timp se ajunge la sinuzite si dureri nevindecabiel de cap
pastile minune.. care sa.ti rezolve problema in 5 minute... NU exista
0
17-09-2012, ora 11:37
clinca
Nu este medic/terapeut
clinca
Buna ziua,


Domnu doctor, si eu de foarte multi ani am probleme cu nasul. nu por respira, respir pe gura de cele mai multe ori. Chiar si atunci cand este uscat si nu racesc este cel putin o nara astupata. Am si o deviatie de sept insa nu are cum sa afecteze daca atunci cand pun picaturi respir foarte bine. Deci este clar vorba de mucoasa care ar trebui cumva oprita sau redusa.
Am facut si-un film acum un an si mi s-a spus ca nu este sinuzita, dureri de cap un am, poate de ceafa mai mult dar cred ca este de la stres, sunt mai mult incordat.
Am incercat Avamys si nu a dat rezultate (un singur spary am folosit), am fost si la doctor si tot nu mi-a trecut.
Picaturi nu-mi pun in nas insa cred ca o sa incep pentru ca uneori nu pot respira de loc pe nas.

Ce vreau sa va interb este: Colargolul sau protargolul sunt bune si in cazul meu? Daca da cum ar trebui administrate si cam cat timp.

PS: Una din problemele mele este ca racesc la orice racire mica a aerului si aporape toata iarna sunt asa, chiar azi am iesit la munca si am si racit. Ce credeti ca ar trebui sa fac in special cu nasul.
Multumesc,
0
18-09-2012, ora 13:40
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua dl doctor...am mai avut parte de ajutorul dvs si in alte ocazii in leg cu tatal meu insa acum apelez la dvs cu o alta problema legata de mine.de aproximativ o luna am nasul infundat si in prima sapt ma mancau f tare ochii am luat tratament de racela si cand am realizat ca nu este raceala am apelat la claritine.ochii mi-au trecut...nasul infundat nu.am mai incercat si Clarinase insa acesta m-a ajutat vreo 3 zile sa respir putin pe nas.dar problema persista si ma ingrijoreaza ca dimineata scot pe nas niste dopuri galbui si intarite nu apoase.respiratia pe nas a devenit tot mai grea.sapt viitoare ajung la medicul de familie si as vrea sa ii cer trimitere ptr orl.sau intai sa cer ptr un alergolog?va multumesc si sanatate va doresc.
0
18-09-2012, ora 14:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Esre o rinitavalergica. Numai cu medicina alopata nu se rezolva.
Enevoie de excousxalergenii din alimrntatiecsi de facut cure de dezintoxicare
Am scris multe sfaturi in acest senscpe forum
0
25-11-2012, ora 12:45
VictorM2
Nu este medic/terapeut
VictorM2
Buna Ziua.
De cand ma stiu am avut probleme cu nasul, am avut o perioada cand am pus aproape 2 ani picaturi de nas (bixtonim si rinofug) in fiecare zi.. de 2, 3, 4 ori pe zi. Am reusit intr-un final sa ma las de ele si de 6, 7 ani incoace pot sa zic ca nasul e o problema constanta. Din cate am observat se infunda numai cand stau in casa.. si in aer inchis in general, de cate ori ies afara respir normal fara nici un fel de problema, la fel si cand fac sport tot la fel se desfunda imediat.
Cea mai ciudata simptoma apare cand ma asez in pat, mereu e doar o singura nare infundata ori stanga ori dreapta in functie de pozitia in care stau in pat pe o parte...daca ma mut pe partea cealalta se infunda narea cealalta si invers, acest lucru se intampla constant.
Am rezistat ani de zile astfel si o s-o duc probabil in continuare dar am vazut ca sunt mute persoane cu probleme de nas si m-am gandit sa va cer opinia.
Poate fi vreo alergie ? dupa simptomele descrise mai sus ce ar putea fi ?
Va multumesc.
0
10-02-2014, ora 13:37
camelia
Nu este medic/terapeut
camelia
buna ziua! de 5 luni m/am operat de noduli la corzile vocale, si dupa operatie am mereu nasul infundat. Imi puteti spune va rog ce ar tr sa fac?
va multumesc!
0
10-02-2014, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti la un medic ORL sa vada nasul
0
16-05-2015, ora 21:37
AlleK.
Nu este medic/terapeut
AlleK.
Bună, am şi eu o problemă cu nasul..mai ciudăţică.Am fost la mai mulţi medici şi degeaba.Am 15 ani şi de ceva timp am probleme cu el.Am mers la diferiţi doctori, insă toti aveau un diagnostic diferit.Am sinuzita de la 5 ani şi am înţeles că încă o am, am o mică deviaţie pe dreapta(neoperabilă) şi ultimul doctor mi-a spus că am nişte cornete nazale foarte inflamate.E complet înfundat mai mereu, miros cam deloc, gus deasemenea. spray nazal nu mai am voie să folosesc.Am fost şi la alergologie(am papagali) şi nu am nimic. Nu pot face nimic?nasul mă disperă.Mă scol de 5 ori pe noapte şi mai mult de ora 07:00 nu pot dormi..Ce pot face în cazul ăsta?orice..şi operaţie dacă e cazul..mulţumesc!
0
16-05-2015, ora 22:23
AlleK.
Nu este medic/terapeut
AlleK.
Adaugand faptul va ma concentrez cu greu la scoala.nu prea am pofta demancare.obosita si anul acesta am su examenul de dat..pot pune spray iar?oricum pot doar seara la culcare.dimineata mai ies pe balcon.iau aer si se mai desfunda
0
17-05-2015, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foloseste Quixx soft.. este pentru ingrijirea mucoasei si se poate folosi oricat, nu da dependenta
ca si tratament 10 zile pe luna pui COLARGOL se prepara in farmacie
cauti farmacie cu laborator in cartier)
cate 2 pic.. de 3 ori pe zi, culcat pe spate..sa mearga picaturile pe acele cornete marite pana in gat..asa o sa le micsorezi in volum
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •