nascut cu suflu sistolic - cat e de grav?

29-01-2011
ciumpita
Nu este medic/terapeut
ciumpita
buna ziua am nascut baietelu cu suflu sistolic.asi dori sa stiu si eu cat de grava este aceaste boala? va multumesc mult
3 comentarii
0
29-01-2011, ora 15:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa inteleg ca baiatul are acum 4 ani..de cand l-ai nascut si ti-a spus de acest suflu sistolic ai mai fost la control cu el ? Suflul sistolic nu este o boala propriu-zisa, ci o manifestare, un simptom ce se descopera cu ocazia unui examen clinic, ce poate arata o boala valvulara congenitala a inimii.Acest suflu trebuie urmarit prin examinari periodice la pediatru deoarece se poate agrava in timp sau poate dispare, in functie de evolutia bolii generatoare.Deci, daca nu ai fost de mult cu copilul la control, ar cam trebui sa te duci, chiar daca aparent nu are nimic.
0
29-01-2011, ora 15:47
ciumpita
Nu este medic/terapeut
ciumpita
va multumesc mult.
0
31-01-2011, ora 19:06
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Suflul sistoic poate sa apara in multe afectiuni cardiace. Copii au deseori sufluri sistolice si de multe ori nu sunt grave. Eu recomand efectuarea unei ecografii cardiace pentru a se studia morfologia inimii si astfel o sa se excluda cauzele grave care pot da suflu sistolic(valvulopatii sau defecte septale).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suflul sistolic
  •