nerv sciatic afectat ???

34 comentarii 1 2
0
03-08-2016, ora 13:02
Dr. Merlas Cornel
Chirurgie generala, DEJ
Dr. Merlas Cornel
Florin 59 unde locuiești?.Cred că nu ar strica să iei legătura și cu mine.Ai o situație care te cam chinuie.Am tratat mulți oameni care aveau suferințe asemănătoare.Nr de telefon îl poți procura de la Romedic.ro
Dr Merlaș
0
05-08-2016, ora 10:13
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
buna ziua domnule doctor !

sunt din Bucuresti !
m-ar bucura daca m-ati putea ajuta sa scap de aceasta simptomatologie !

cu stima
0
05-08-2016, ora 18:29
Dr. Merlas Cornel
Chirurgie generala, DEJ
Dr. Merlas Cornel
Florin 59, eu locuiesc și lucrez în Cluj.Aș vrea să-ți întind o mână de ajutor.Accesează pe google www.romedic.ro/sc-novasancor-srl. În colțul din dreapta sus accesează-”Informații pacienți”.Aștept vești.
0
07-08-2016, ora 10:23
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles domnule doctor !
acum am si rezultatul RMN facut saptamana asta ! vi-l voi transmite pe site-ul indicat de dvs daca se poate ! problema ar fi distanta dintre noi,...Cluj -Bucuresti
aici mai jos aveti rezultatul scris :

Examen IRM coloana vertebrala lombara nativ si cu sc iv. Status post hemilaminectomie cu artrectomie L1-
L2 (2014), respectiv laminectomie cu foraminotomie L3-L4 si L4-L5 bilaterala (august 2015). Se evidentiaza:
- usoara scolioza lombara dextroconvexa; stergerea lordozei lombare cu tendinta la inversarea curburii la nivel
L1-L2 ;
- mici hemangioame vertebrale de ~7mm la nivelul corpului vertebral L5;
- osteofite antero-laterale bilateral la nivel L1-L2;
- hernii intraspongioase platouri vertebrale T12-L4;
- deshidratarea discurilor intervertebrale din etajele T12-L2 si L3-L5, asociind modificari de tip edematos (cu
usoara gadofilie) la nivelul platourilor vertebrale L1 si L2 - MODIC I;
- reducerea spatiului intervertebral L1-L2;
- protruzii discale la nivel
L1-L2 dezvoltata predominant postero-lateral stanga unde impreuna cu modificari gadofile (probabil
fibrotice) determina obstructia cvasitotala a gaurii de conjugare stangi de la acest nivel cu interesarea radacinii
stangi L1; intereseaza si ambele radacini L2 la nivelul recesurilor laterale respectiv radacina dreapta L1
exatraforaminal;
L2-L3 cu interesarea ambelor radacinii L3 (la nivelul recesurilor) si L2 (in segment extraforaminal);
L3-L4 cu obstruarea 1/2 inferioare a gaurilor de conjugare si interesarea ambelor radacinii L4 si L3 (in
segmentul intraforaminal distal);
L4-L5 cu obstruarea 1/2 inferioare a gaurilor de conjugare si interesarea ambelor radacinii L4 si L3 (in
segmentul intraforaminal distal);
L5-S1 cu interesarea ambelor radacini L5 in segmentul extraforaminal si a ambelor radacini S1;
- hipertrofia articulatiilor intervertebrale posterioare din segmentul lombar; secundar modificarilor de statica si
degenerative notam usoara reducere a canalului vertebral, avand un diametru antero-posterior de ~11mm in
dreptul corpului vertebralL3
- con medular proiectat in dreptul vertebrei L1 - fara particularitati notabile IRM;
Concluzii:
Modificari de statica vertebrala in segmentul lombar. Modificari disco-degenerative cervicale si lombare
mai exprimate la nivel L1-L3 si C4-C7.

va multumesc frumos !
cu stima,
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •