Neuropatie femurala post-operator

06-12-2017
Dr.Luca
Nu este medic/terapeut
Dr.Luca
Buna ziua,
Tatal meu a suferit o interventie chirurgicala in urma cu 9 saptamani(protezare aorta subrenala, ilica externa dreapata si iliaca comuna stanga pentru anevrism aortic rupt cu hematom retroperitoneal important fuzat spre dreapta).Preoperator s-a manifestat cu dureri atroce in membrul inferior drept. CT efectuat postoperator a aratat hematom retroperitoneal restant paravertebral drept fuzat la nivel ilio-psoas drept.
In prezent tatal meu prezinta parestezii in portiunea anteromediana a coapsei drepte si dificultate in flexia copsei pe bazin(simptom ce s-a ameliorat mult in ultimele sapatamani ! ).Bineinteles mersul este foarte dificil(, in momentul de fata merge cu cadrul ).
Intrebarile mele sunt:
1)ce sanse are de vindecare?/ce risc este sa ramana cu un defect de mers permanent?
2)ce optiuni terapeutice exista pentru aceasta afectiune (chirurgicale/medicamentoase/complementare)?
Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.