Nodul pe testicul vizibil.. ce ar putea fi?

04-03-2010
pager61
Nu este medic/terapeut
pager61
Buna, am 31 de ani, am testiculul stang vizibil mai mare decat cel drept, si as dori sa va intreb ce ar putea sa fie nodulul care mi-a aparut in apropierea testiculului drept.
Cand aveam 12 ani, am avut timp de cateva ore dureri cel putin suparatoare in zona testiculului drept. La palpare, la catva timp dupa incetarea durerii, am observat in zona epididimului, dar nu atasat de testicul, mai degraba pe epididim.vene, un nodul putin sensibil la atingere de marimea unui bob de orez. In lipsa durerii am renuntat sa merg la un control. In acest moment nu am dureri, doar cam o data pe an am cate o perioada de cate o zi doua cand, mai ales le mers, simt o usoara durere inzona respectiva, dat foarte pasagera. In acest moment s-a marit cam cat un bob de cafea alaturi de un bob de orez. Ce ar putea fi ?
Va multumesc
7 comentarii
0
25-06-2011, ora 12:16
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Pana la urma ai fost la medic ca sa vezi ce e?
0
26-06-2011, ora 17:01
pager61
Nu este medic/terapeut
pager61
Le-am orhiectomizat pe ambele, e mai sigur si farariscuri...
0
27-06-2011, ora 09:41
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
Dar inseamna ca totusi a fost ceva acolo.Ca altfel nu te apuci sa faci orhiectomie de nebun daca era un simplu chist, de ex.Ai avut semnale ca e ceva rau pe-acolo?Ca daca nu ai avut cred ca nici doctorul nu se apuca sa taie de nebun.
0
27-06-2011, ora 11:49
pager61
Nu este medic/terapeut
pager61
Acum nu mai conteaza, ma bucur ca le-am scos si am scapat de o grija. La tine ce e mai exact ?
0
27-06-2011, ora 16:09
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
La mine este o jena de la testiculul drept, parca simteam ceva ca un mic chist.Am fost la dr urolog si mi-a zic ca e ok, parca e un mic chist epididimar dar nu e de scos sau ceva de genu.Oricum a fost doar un ex fizic.Am insistat sa-mi dea un bilet de ecografie, desi era convins ca eok.Mi-a dat asa sa nu zic ca nu nmi-a dat.Acuma o sa vad, dar e un urolog bun si prof uni.Daca a zis ca e ok, sper sa fie asa.
0
26-01-2017, ora 03:26
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
pentru adi11cj

Buna seara, pana la urma ai facut acea ecografia ?
0
24-03-2017, ora 17:01
Liviu1984
Nu este medic/terapeut
Liviu1984
Buna, am o problema de vreo două săptămâni când ridic CV mai greu simt o durere ascuțită in testiculul drept nu am mai avut așa CV, plus că pe scrot au apărut niște vene închise a la culoare că la varice.Acum lucrez in UK dar aici mori cu zile cu programările.Problema este că ridic greutate in fiecare zi asta însemnând cam 8t
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: