Nu ma pot ingrasa, gastrita, boli digestive, constipatie, sunt speriata

12-02-2023
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, ma numesc Daniela, am 33 ani, 1.6m si 53 kg.
Mereu am foat pe la 55 56 kg (56..58 inainte de sarcina).
55 kg a fost greutatea mea in cea mai mare parte a timpului.
Mereu slabeam cand eram copil si incepeam scoala, cand incep lucrul slabesc iar, sunt mai emotiva, ma consum mult cu orice, si cu copilasul.
Am gastrita congestiva sis-ar putea sa am ceva si la colon pt ca sunt constipata cronic de aprox 1 an, cu perioade mai bune cand si cand.
Am suferit de reflux urat de tot, motiv pt care, fara sa imi dau seama, am inceput sa mananc consistent, fara lichide prea multe, fara fructe.
Mananc dulce mult si fumez dar am reusit sa reduc din ele, 6 pe zi fumez.
Se poate sa fiu depresiva, sunt mama singura, am trait in abuz psihologic multi ani, m-am conaumat mult, am avut atacuri d epanica, anxietate, poate mai am..nu stiu exact, adica am momente si momente.

Problema mea este ca mananc mult si nu pot sa ma ingras.
Am facut o obsesie din a ma ingrăsa pt ca mi-am facut partial dantura, am proteza partiala si de atunci am slabit la 52 kg si abia dupa 4 luni mi-am mai.revenit..la 54kg.
Mananc foarte mult si mananc conaistent, acum mananc si fructe si muraturi, iaurturi pt ca stiu ca ajuta colonul.
Pot fi probleme cu absorbtia?
Cum se poate regla asta?
Sau problema este doar psihicul, depresia, ca banuiesc ca de aceea si mananc mult si dulce si carbohidrati foarte multi.
In perioada menstruatiei ma mir de mine cat dulce pot manca si totusi nu mi se face rau..nu ma pot opri 3..5 zile mananc continuu.

Iau htp5 pt ca simt ca ma ajuta mult cu starile nervoase si anxioase, gandurile negative. Iau doar o pastila pe zi.
Mai iau si melatonina pt ca am insomnii de cand am copilasul care ma trezea foarte des noaptea.
Melatonina o iau 2 luni din 3 si tot asa.
Ar trebui s alas pastilele asrea? Au acestea efecte adverse asupra absorbtiei?
Am si prolaps de vezica si sigur am si de rect. O sa merg la investigatii, momentan nu diapun de resurse financiare.

Care s afie problema?
Va rog frumos sa ma ajutati cumva sa ma ingras macar 2kg pt ca nu ma simt ok asa.
Arat si foarte urat, plus ca incep lucrul si..de unde mai dau jos 2..3 kg ca o s aarat ca un copil de 12 ani, fara exagerare, asa arat la 50kg, iar puterea d elucru va fi mult scazuta.
Obosesc repede si am si batai putenice si rapide ale inimii la oboseala si la statul in picioare multe ore.
Ca sa nu am batai rapide ale inimii si starea aceea de slabiciune si de ameteaza mare la ridicarea in picioare, trebuie sa mananc mult dulce, foarte mult, si o cafea sa beau, chiar 2, si nu ma impac cu cafeaua.
Astept sfaturi. MULTUMESC !
4 comentarii
0
13-02-2023, ora 16:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faptul ca obositi repede si aveti batai rapide ale inimii sunt somatizari de anxietate.
Puteti lua de la psihiatru tratament de anxietate dar apoi e posibil sa va ingrasati prea mult...
Siropul de pin face pofta de mancare.
1
14-02-2023, ora 08:54
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Multumesc. Tot pe.acolo m-am gandit si eu, ca e psihic problema dar stiind problemele fizice, as fi putut sa jur ca de acolo se pot schimba lucruri, sa ma pot ingrăsa.
Mi-am tot zis ca o sa fac ceva si in privinta asta, anxietate sigur am, desi e ciudat, am zile si zile.
Pare ciudat, ca din cauze psihice nu te poti ingrasa. La mine cred ca e afectat somnul mult, de probl psihice, si eu daca nu dorm bine imediat slabesc, as aam fost mereu.

Pofta de mancare am, dpamne feri câtă am, iau si vitC, chiar mananc mult. Apoi si mancatul prea mult poate fi un simptom al depresiei, anxietatii.
Ms ca mi-ai deschis putin ochii.
0
23-02-2023, ora 21:19
pushtius1
Nu este medic/terapeut
pushtius1
Si pe mine ma intereseaza subiectul tare... nu pot sa zic ca am restul problemelor descrise dar tare imi doresc sa iau cateva kg macar 5... am incercat tot felul de cure si de vitamine dar fara rezultat..
0
09-03-2023, ora 18:10
Nortys
Nu este medic/terapeut
Nortys
Daniela ți-am lăsat mesaj in privat, sper să te ajute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.