Nu mi-a venit ciclul şi sunt foarte balonată

01-05-2015
Maira09
Nu este medic/terapeut
Maira09
Bună ziua, am 47 ani şi de o luna şi un pic nu mi-a venit ciclu. În prima fază am crezut ca probabil mă apropii de menopauză şi doar întârzie. Apoi am început sa mă umflu/balonez destul de tare şi am crezut că sunt însărcinată, dar mi-am făcut testul şi a ieşit negativ. Acum sunt foarte balonata de am impresia ca o sa explodez, am luat în greutate cca 3 kg deşi mănânc la fel ca înainte şi am început să mă sperii. Credeţi că este ceva serios şi ar trebui să merg la urgenţă sau pot sa mai aştept pana săptămâna viitoare având în vedere ca acum de 1 Mai toate cabinetele sunt închise? Mulţumesc
11 comentarii
0
04-05-2015, ora 20:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un Triferment ?
0
11-05-2015, ora 19:51
ssoryy
Nu este medic/terapeut
ssoryy
Buna am 41 de ani si mia intarziat menstruatia..pana acum mia venit regulat in fiecare luna, am dureri de burta si ma dor sanii..nu sunt insarcinata..va multumesc
0
11-05-2015, ora 22:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Cat timp v-a intarziat ?

2. Ati luat medicamente, ceaiuri etc in ultima luna sau ati trecut printr-o perioada de stres ?
0
13-05-2015, ora 00:20
ssoryy
Nu este medic/terapeut
ssoryy
5 zile mia intarziat..nu am luat nici un medicament, nush sa fie de la stres nu mi sa mai intamplat sunt foarte ingrijorata..trebuie sa merg la un consult ginocolog?
0
13-05-2015, ora 00:25
ssoryy
Nu este medic/terapeut
ssoryy
Inainte era la 23-25 zile..a fost sotul in concediu dupa plecarea lui mia venit ciclul la 26 de zile si acum intarziu..se poate din cauza relatiei, inainte am stat trei luni fara sa fac sex
0
13-05-2015, ora 09:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parerea mea e ca e o intarziere. Nu ati avut sangerari intermenstruale, nu nimic, cred.

Doctorii ginecologi afirma ca e normal ca o femeie sa aiba minim 11 menstruatii pe an.

Stati linistita.
0
13-05-2015, ora 12:16
ssoryy
Nu este medic/terapeut
ssoryy
Va multumesc din inima.
0
04-08-2015, ora 22:18
Ana-Maria ste
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria ste
Eu am aproape 13 anisori si am par la subtioara si la zona intima, am scurgeri vaginale si am niste sani mici, foarte putin iesiti inafara dar nu mi-a venit cilcul menstrual... As intreba-o pe mama dar imi este rusine deoarece este o fire mai dificila... Cand o sa imi vina ciclul? Am toate semnele si nu a venit.. Ar trebui sa ma pregatesc?Prietenele mele au cilcu menstrual si sunt mai mici de cat mine (12 ani)
0
05-08-2015, ora 12:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Varsta Primei Menstruatii

O adolescenta obisnuita are primul ciclu menstrual intre 12 si 14 ani. Unele fete pot incepe sa aiba menstruatie mai devreme de varsta de 9 ani. Altele nu vor avea prima menstruatie pana la varsta de 16 ani. Perioada la care va debuta menstruatia depinde de cat de repede te dezvolti. Unele fete sangereaza mai devreme iar altele mai tarziu. Daca nu ti-a venit menstruatia pana la varsta de 16 ani, viziteaza-ti doctorul si afla care este cauza. In unele cazuri, poate fi inca normal.



Sursa: Ciclul Menstrual la Adolescente

http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1213
0
05-04-2016, ora 17:38
Florina s
Nu este medic/terapeut
Florina s
Bună ziua vreau să aflu ce se întâmplă cu mine mi.a întârziat menstruația cu 2 săptămâni și ceva dar am avut contact sexual la începutul lunii martie și pe data de 10 martie trebuia să îmi vina. Pute.ti să.mi spuneți ce se întâmplă???
0
05-04-2016, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt peste 10 cauze ale intarzierii ciclului menstrual. Dati cauare Google si studiati.
Daca va continua sa intarzie mergeti la ginecolog sa vedeti cauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: