Nu știu ce e cu mine - stari de slabiciune, puls marit

25-11-2020
adelinabianca
Nu este medic/terapeut
adelinabianca
Bună! Am 23 de ani și în urma cu ceva timp am avut tahicardie pe care personal am catalogat-o ca și atac de panica. Însă în urma cu 2 săptămâni, tahicardia s-a menținut la 90 b/min în repaus cu tensiune 100/70mmHg lucru care m-a făcut sa merg la cardiolog. Mi s-a spus ca e normal în urma unui ecg și al unui examen clinic (fără eco cord) și ca e tahicardie sinusala. Mi-a recomandat un Corlentor 5mg pe zi și al doilea la nevoie și analizele de endocrinologie. Am făcut și cele uzuale - perfecte, iar cele de tiroida (ft3, tsh, anti tpo) tot normale. Insa de atunci și pana acum am tot avut stări de slăbiciune, chiar în ziua când am fost la cardiolog am avut diaree, am resimțit o oboseala marcata. Încă un simptom pe care am observat ca îl dezvolt: creșterea pulsului după ce mănânc. Din acest motiv, de frica am mâncat foarte puțin în ultimele zile, am slăbit cam 3 kg în 2 săptămâni. Când fac câte o activitate simpla, urca și la 110-120 b/min. Mi-e frica sa nu fie ceva mai grav, recunosc ca îmi fac și multe gânduri, ma gândeam într-o zi să îmi fac un rmn cerebral poate e de la cap, uneori ma doare ușor, surd într-o zona din dreapta.. Nu știu.. Dacă ma puteți ajuta cu un sfat, va rog.
1 comentarii
0
25-11-2020, ora 21:05
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Buna, urmareste aici despre extasistolre, --------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: