Nu stiu ce se intampla cu mine...

30-12-2013
Ciprian Berea
Nu este medic/terapeut
Ciprian Berea
In urma cu 2 luni de zile, aproximativ, intr-o seara, dupa ce am ajuns acasa de la serviciu, m-a cuprins o stare de neliniste impreuna cu frisoane groaznice, am sunat la salvare, am discutat cu medicul de garda prin telefon, mi s-a spus ca este o lipsa de calciu si ca din punctul lui de vedere sunt in afara pericolului, sa iau un calciu si un ceai de tei si sa incerc sa ma linistesc, asa am facut, intradevar, m-am linistit, am putut dormi in seara aia, totul a fost ok pana cand starile de panica, furnicaturi in mana stanga, neliniste au reaparut aproape zilnic, ce era rau ca seara se accentuau, am fost la neurolog mi s-a spus ca sunt sanatos dar totusi sa iau niste xanax si Magne B6 si daca starile continua sa merg la psihiatru, nu am luat xanax ci doar magneB6, am fost la psihiatru, mi s-a confirmat ca sunt o persoana suferinda de anxietate, mi-a prescris un antidepresiv pentru copii + xanax, am luat antidresivul 2 zile, apoi am renuntat pentru ca ma simteam rau, avusesem intr-o seara palpitatii puternice si transpirasem in zona inimii foarte tare si am intrerupt tratamentul, de xanax nu m-am atins deloc, dupa o perioada parca imi revenisem, de la o vreme iar au inceput simptomele, doar ca acum sunt mai multe, imi simt inima cum bate permanent, am o stare de neliniste, oftez intr-una, casc foarte des, simt un nod in gat, am frica aceea de a ramane singur si ajung sa fiu deprimat, aseara am avut o stare de frison in tot corpul care a fost nelinistitor complet, ma gandesc la toate bolile din lumea asta, ma ia groaza ca nu stiu ce am, mentionez ca in trecut am suferit un episod de droguri(iarba) + alcool care s-a terminat cu lesin.Am citit si m-am documentat si din ce am inteles eu as putea fi anxios + ipohondru, as dori un sfat pentru a sti ce sa fac mai departe, inainte de toate astea, eram o persoana activa social, plina de viata, de ceva vreme parca mi-e frica sa si adorm, ma cuprind tot felul de ganduri rele, As dori o recomandare, va rog.Multumesc anticipat. Trebuie sa mai adaug ca acum 2 zile am avut o criza de fiere si am fost la farmacie si mi-a dat anghirol si inca un medicament care protejeaza ficatul, dupa 1 zi de tratament cu astea a aparut frisonul acela care m-a speriat...
4 comentarii
0
06-01-2014, ora 11:03
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna, se pare ca este vorba de o anxietate generalizata cu atacuri de panica, dar e nevoie de o investigatie mai amanuntita ai facut foarte rau ca nu ai luat xanax-ul pentru ca el are rolul de a scadea anxietatea, antidepresivele ti le-a dat deoarece, deseori anxietatea e asociata cu depresia. Ca sa scapi de anxietate poti apela la psihoterapie, care poate avea rezultate destul de bune, poti invata o tehnica de relaxare care sa reduca tensiunea si una de restructurare cognitiva pentru indepartarea ingrijorarilor. Pe langa psihoterapie poti lua xanax-ul acela prescris de doctor, asta e cel mai eficient tratament: psihoterapie+medicatia corecta.
0
07-01-2014, ora 14:54
Ciprian Berea
Nu este medic/terapeut
Ciprian Berea
Multumesc frumos, am sa urmez sfatul dumneavoastra.Inca ceva, de cateva zile mi s-a inflamat un testicul, am avut ceva stari de greata si stare usoara de ameteala, are legatura tot cu anxietatea? Inima, de doua luni o simt intr-una dar pe fond de stres parca se accentueaza bataile, asta am inteles ca este de la anxietate dar testiculul??
0
08-01-2014, ora 21:24
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Prietene, du-te si fa analizele de scaun si tot ce poti face (ma refer la analize) si eu am avut helycobacter dupa care candida + lamblii + pitiriazis + ca aveam o gramada de medicamente de baut si m-am dus la psihiatrie
Tot ce au facut mi-au dat sa dorm, adevaru e ca mi-am revenit putin 'la cap' cum s-ar spune am gandit mai rational pt ca eram speriat

Da ai atacuri de panica, dar ai atacuri de panica pentru ca 'te doare ceva' nu, 'te doare ceva' pentru ca ai atacuri de panica/

Atac de panica = sperietura groaznica care cuprinde sau nu : amorteli, ameteli, palpitatii, pulsatii, extrasimturi tactile, care pot tine 10 minute sau 1 ora sau pana cand te linistesti / dormi.

Sfatul meu : Rezolva-ti problemele de sanatate dar mergi si la psihiatru sa iti dea ceva de dormit ( odihna face multe, o sa gandesti/vezi lucrurile mai limpede)
0
15-03-2014, ora 15:33
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua,

In sens clinic, ATACUL DE PANICA se caracterizeaza prin frica si disconfort intens si o serie de simptome fiziologice (transpiratie, palpitatii, tremor, senzatia de scurtare a respiratiei, de strangulare, greata, derealizare sau depersonalizare, frica de a nu-si pierde controlul sau de a nu innebuni, frisoane, valuri de caldura..). Apare brusc, pe neasteptate, si dureaza de la 5 la 30 minute, de obicei cam 10 minute (se poate si mai mult, dar in cazuri f rare).
Se pune diagnosticul de tulburare de atac de panica doar daca au fost cel putin doua atacuri (intrunind macar jumatate din aceste criterii), iar persoana se teme de noi atacuri si isi schimba comportamentul (de ex., evita sa calatoreasca la distante mari pt ca atunci a experientiat primul atac). Uneori se asociaza cu agorafobie (fobia de locuri deschise, poduri, tunele, calatoria cu autobuzul, trebul, masina sau situatii de unde iesirea poate fi dificila sau este greu sa se obtina ajutor).

Pacientul trebuie sa fie examinat medical inainte de a merge la psiholog pt A SE EXCLUDE CAUZELE FIZIOLOGICE care sunt insotite de simptome similare atacului de panica (de exemplu: tahicardie, boala cardio-vasculara, stenoza mitrala, hipertensiune, atac de cord, atac cerebral, embolie pulmonara, edem pulmonar, astm, bronsita, hipoglicemie, sindrom premenstrual, sarcina, tumori carcinoide, epilepsie temporala, otita medie, anemie, intreruperea administrarii antidepresivelor, sedativelor, alcoolului, substantelor stimulante, cafeinism...).

Ar fi indicat sa va faceti analizele recomandate de medicul de familie.
Atacul de panica este mai putin dependent de context ca alte tulburari de anxietate - poate aparea si in somn, cele mai frecvente fiind la 1 noaptea- si de aceea pacientului ii este foarte dificil sa-si explice simptomele. Incearca initial sa si rezolve cum poate: daca a asociat atacul cu activitatea fizica, renunta la sport; daca l-a asociat cu anumite mijloace de tranport, evita sa le mai foloseasca. Uneori ajunge sa nu mai iasa din casa si recurge la alcool: se intampla des ca primul diagnostic pus sa fie cel de abuz de alcool, urmand ca apoi sa se descopere ca panica a fost cauza.

Panica are diverse explicatii, in functie de teoriile care stau la baza psihoterapiilor.

Terapia cognitiv-comportamentala este foarte eficienta in reducerea sau chiar eliminarea atacurilor de panica.

EXPLICATIA ATACULUI este considerata urmatoarea: se incepe cu o activare fiziologica normala (ameteli, respiratie precipitata, palpitatii, datorate functionarii normale a organismului, care are propriile lui "oscilatii", datorate stresului cotidian sau unor boli - cum ar fi cele mentionate mai sus -), iar persoana incepe sa-si interpreteze exagerat simptomele si sa faca - in mod constient sau inconstient - anumite evaluari de genul "Ceva nu e in regula cu mine", "Voi innebuni", "Imi pierd controlul". Aceste interpretari duc la hipervigilenta (concentrare excesiva pe senzatiile interne), iar hipervigilenta duce la senzatii fizice si ingrijorare sporita. Se ajunge la "alarma falsa": "Voi avea un atac de panica! Voi muri!" si abia apoi se traieste atacul, resimtit ca fiind ceva oribil, de nesuportat, groaza in fata unei morti iminente...
Apare anxietatea anticipatorie, care duce la evitarea situatiilor care incomodeaza/ in care a fost experientiat sau se anticipeaza ca va creste riscul de a avea atacul. Evitarea duce la linistire, pe moment si, astfel, ea devine o recompensa care faciliteaza mentinerea tulburarii. Prin evitare se rateaza ocaziile de a invata din experienta ca atacul poate sa apara sau poate sa nu apara, iar cand apare il putem tolera(desi cu greu): dureaza cateva minute, are un varf si apoi scade in intensitate.


In terapia cognitiv-comportamentala atacul de panica este abordat astfel: se face o ierarhie a fricii si se incepe expunerea la fiecare situatie, mai intai in imaginar, plecand de la cele mai usor de suportat. Se va asocia fiecare situatie cu relaxarea sau un discurs interior de linistire. Sunt multe metode, iar terapeutul va sti ce, cum si cand sa aplice.

Panica se diferentiaza de ANXIETATE, care presupune o ingrijorare excesiva privind mai multe domenii ale vietii, insotita de unele simptome fizice, cum ar fi neliniste, dificultati de concentrare, fatigabilitate, iritabilitate, tensiune musculara, perturbarea somnului.

Pentru tulburarile anxioase (anxietate generalizata, fobia sociala, fobia specifica, panica, tulburare obsesiv-compulsiva, stresul post-traumatic) recomand sa se apeleze, in primul rand, la un psihoterapeut. Unele forme de terapie, cum este cea cognitiv-comportamentala, pot fi la fel de eficiente ca si medicatia. In plus, nu au efecte secundare, iar efectele se mentin si dupa intreruperea terapiei (daca terapeutul stie cum sa gestioneze ultimele sedinte si sa ofere pacientului uneltele cele mai utile pt a se "lupta" singur cu starile anxioase care mai pot aparea).

Este nerealist sa ne asteptam sa dispara complet orice forma de anxietate.
Ingrijorarea si frica sunt reactii normale ale organismului in anumite situatii, fara ele nu am fi supravietuit ca specie: ce ar face un Homo habilis fara frica de tigri!? S-ar arunca in mijlcul lor si ar fi ucis. Sau fara teama de inaltime, de spatii deschise, de serpi etc...? Acestea sunt cele mai frecvente fobii si sunt explicate prin evolutie: suntem mai predispusi sa dobandim fobie de serpi decat de accidente, desi, in socieatea moderna, sansele de a fi ucis de veninul unei vipere sunt insignifiante fata de sansele de a muri calcati pe trecerea de pietoni...
Putem elimina anxietatea debilitanta, care ne impiedica sa ducem o viata echilibrata, sa ne atingem obiectivele in plan personal si profesional si pe asta se lucreaza in terapie.
Grupurile de suport au si ele o oarecare eficienta, pt ca ne ajuta sa vedem ca nu suntem singurii in acea situatie. Mi-a fost impartasit acest lucru de mai multi pacienti si inteleg utilitatea. Daca exista pe acele forumuri si sfaturi ale unor experti, o anxietatea scazuta, neasociata cu o personalitate nevrotica, poate disparea de la sine urmandu-le. In celelelalte cazuri, un psihoterapeut sau un psihiatru cu formare in psihoterapie va ajuta sa va intelegti simptomele si sa le rezolvati impreuna. Va rog sa nu uitati: contributia dvs. si a factorilor care depind de dvs (de la suport social la motivatie, incredere in terapie si terapeut, complianta si perseverenta) ajung sa conteze 50% din eficienta terapiei!

Va doresc mult succes!

psih. Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar frisoanele?
  • Calciu scăzut în sânge - de ce și cum se manifestă
  •