O greutate la "moalele capului"

20-08-2011
Catalin14
Nu este medic/terapeut
Catalin14
Deci cum sa incep, mama mea are 41 de ani si de cateva luni icoace spune ca simte o mica greutate care apasa pe moalele capului. Ea mai zice ca si cand o ating cu mana si apas simte ca se lasa ceva in jos si ea se simte bine. Nu stiu ce ar putea sa aiba, daca vreti voi sa ma ajutati va multumesc mult. As vrea si parerea unui doctor daca se poate..
11 comentarii
0
03-09-2011, ora 14:50
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Catalin14, vad ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum, daca mama ta mai simte acea durere sau apasare, este posibil sa fie de la tensiune. Ar trebui sa faca un consult la un cardiolog sau macar sa isi ia cumva tensiunea. La doctorul de familie sau chiar la o farmacie, sa spuna ca vrea sa testeze un tensiometru. Daca are tensiune de la 13 in sus, chiar este util sa aiba in casa un tensiometru. Deasemenea consultul medicului cardiolog se impune.
0
03-09-2011, ora 23:41
Catalin14
Nu este medic/terapeut
Catalin14
Si daca are tensiunea mai mica de 13 se poate intampla aceelasi lucru??
0
03-09-2011, ora 23:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, poate sa o doara si de la tensiune mica - de ex. 9 sau 10 dar trebuie cautata cauza oricum. Si mai poate sa doara si daca este sangele prea gros...
Da si tu mai multe detalii, o mai doare ceva? capul, articulatiile? Ia un tratament?
0
03-09-2011, ora 23:55
Catalin14
Nu este medic/terapeut
Catalin14
Da ea un tratament pshihic, a avut o depresie puternica si urmeaza un tratament cu Anafranil si Torendo. Poate fi asta cauza???
0
04-09-2011, ora 00:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da. M-am uitat putin pe prospecte si Torendo ii poate da hipertensiune ortostatica - adica ii creste tensiunea cand se ridica. Deasemenea, face si hipertensiune pricum. Asta nu e bine. Poate ar trebui schimbat acest medicament sau chiar reevaluat tot tratamentul.
Nu inteleg de ce i s-au dat 2 medicamente care practic fac acelasi lucru. In general nu se face asa ceva, ca si cum ai lua 2 feluri de antiinflamatoare!!! Nu am avut timp sa ma uit mai cu atentie dar, sa nu cumva sa fie incompatibile impreuna. Citeste prospectele.
Mai bine ar fi sa o vada un alt medic. Parerea mea.
0
04-09-2011, ora 00:12
Catalin14
Nu este medic/terapeut
Catalin14
pai acesta depresie a avut-o acum 3 ani si aceste medicamente ii sunt date doar pt ai mentine starea de bine si pt ca la o suparare sau ceva de genul sa nu cada, sunt ca o asigurare intelegi?
0
04-09-2011, ora 00:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Deci se simte bine cu ele.Am inteles.
M-am uitat mai cu atentie si intr-adevar, merg amandoua luate impreuna. Dar la Torendo zice ca "in cazul in care apare hipotensiunea, trebuie luata in considerare reducerea dozei."
Daca se simte bine, sa intrebi doctorul, macar pentru o perioada sa scada putin concentratia la torendo si sa vada daca mai scad durerile astea. Nu stiu ce sa zic.
Poate sa fie ceva vascular, pastilele astea dau multe evecte adverse.
0
04-09-2011, ora 00:24
Catalin14
Nu este medic/terapeut
Catalin14
Aha. Multumesc foarte mult ca m-ati ajutat si o sa incerc sa ii explic ce mi-ai detaliat dumneavostra aici. Multumesc inca o data pt ca ati depus eforturi pt a ma ajuta. Si o sa-i mai spun sa vb cu medicul poate ii reduce un pic doza.
0
04-09-2011, ora 00:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa ii verifice si tensiunea.
0
04-09-2011, ora 00:39
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si Anafranilul da hipotensiune, adica tensiune mica. Doctorul poate decide cum si daca poate sa ajusteze putin dozele, ca sa se simta mai bine mama ta. Sper sa fie bine. Sanatate multa!
0
04-09-2011, ora 00:43
Catalin14
Nu este medic/terapeut
Catalin14
Multumesc, la fel!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cap si gat
  •