Oboseală psihică, slabă putere de concentrare

20-07-2016
weirdo182
Nu este medic/terapeut
weirdo182
Bună ziua. Depresie am cam de când mă ştiu şi tot timpul am fost la fel de obosit cum sunt acum, iar de dimineaţa până seara am o stare de somnolenţă. În urmă cu doi ani, anxietatea a devenit foarte puternică, dar cel puţin în ultimele 7 luni am făcut paşi mici spre vindecare. De vreo două săptămâni am început să meditez, iar de câteva zile observ mă pot concentra din ce în ce mai bine în timpul meditaţiei, gândurile negative sunt mai rare. Am observat că meditaţia mă ajută să-mi reduc anxietatea, dar problema este că de vreo 3 zile mă simt foarte aerian, nu mă pot concentra mai deloc, îmi este mai somn decât de obicei. În acelaşi timp, simt parcă o nevoie de a medita mai mult timp, chiar şi să stau vreo două ore să meditez, dar nu ştiu de ce... Pe de o parte, meditaţia îmi reduce anxietatea, însă pe de altă parte au apărut acum aceste simptome şi nu înţeleg de ce - iar dacă mă gândesc prea mult la ele, încep să mă panichez puţin, probabil fiindcă eu încă nu m-am vindecat de frica asta de „a nu înnebuni”. Mă simt ca şi cum aş fi beat... Dar cum e posibil dacă eu mă simt atât de bine după meditaţie? :))
5 comentarii
0
20-07-2016, ora 17:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Abordarea corecta a depresiei si anxietatii se face cu tratament la psihiatru, psiholog.

Altfel riscati sa se agraveze si sa devina rezistente la tratament.

Cititi aici, vedeti daca suferiti de asa ceva:

http://www.romedic.ro/forum/derealizarea-si-depersonalizarea-90451
1
20-07-2016, ora 21:22
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ati invatat de la cineva "cum" sa meditati? Daca meditatia nu se face corect pot aparea stari psihice diverse.
0
20-07-2016, ora 22:45
weirdo182
Nu este medic/terapeut
weirdo182
Doar am citit pe internet. Încerc să mă gândesc la un peisaj şi mă imagiez acolo... E greşit? :-/
1
21-07-2016, ora 10:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
In cazul anxietatii meditatia are efecte extraordinare, pe care le-ati testat deja. Explicatia este relativ simpla: meditatia induce o stare de relaxare a organismului (fizic si psihic).
In cazul depresiei insa nu se aplica orice fel de meditatie, si nu oricum. Explicatie: depresia este considerata o stare de inhibitie generala (lipsa de chef pt orice, oboseala constanta fara o explicatie, etc.). Intr-o astfel de situatie meditatia nu face decat sa accentueze starile, si este foarte probabil ca de aici rezulta starea chiar si mai accentuata de oboseala si somnolenta.
In ultimii ani, din toate tehnicile de relaxare/meditatie, cele mai bune rezultate in depresie le-a obtinut meditatia de tip "mindfulness". Este insa extrem de important sa fie facuta corect, sub supervizarea unui psihoterapeut cu experienta in asa ceva.
Incercati sa gasiti un psihoterapeut cu o astfel de specializare. Oricum cred ca v-ar face foarte bine sa vorbiti cu un psihoterapeut cu experienta. Poate ca v-ar ajuta sa aflati si despre cauzele depresiei.
Nu ati mentionat daca ati incercat si medicatie pentru aceasta depresie...
0
24-07-2016, ora 03:55
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Deci trebuie sa te duci la medic si sa se tratezi de anxietate, anxietatea ta s-a agarvat, de aia trebuie sa faci mai multa meditatie si de aia ai simptomele alea, aia iti facea bine pe moment, in rest era capcana, dar sigur ca ajuta si e foarte bine ca o faci, ajuta la relaxare.
Paralel faci si psihoterapie si o sa scapi, dar du-te la medic cat poti de repede, altfel risti sa se agraveze si mai tare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Meditația
  • Stimularea imunității prin meditație
  • Meditația și antrenamentele aerobice ar putea combate simptomele depresiei
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Meditația conștientă este eficientă în controlarea emoțiilor
  • Exercițiile de meditație mindfulness pot reduce anxietatea (Studiu)
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Gândurile noastre ne influențează direct sănătatea
  • Parteneriat Nike și Headspace pentru coaching mindfulness în alergare
  •