otita seroasa

05-04-2008
hotrotzi
Nu este medic/terapeut
hotrotzi
m-a incercat o raceala mai mult cu inflamatii ale sinusurilor, usoare ameteli si usturime de ochi.am venit cu avionul si am avut 2 escale...m-am distrus la urechi, capul meu este in apa, urechile sunt pline de lichid dar pe interior.nu se mai desfunda!...am fost la medic la panduri mi-a dat voltaren si biorinil...eu sunt alergica la peniciline eritromicine xiline etc..si medicul nu mi-a dat niciun antibiotic.am intrebat si eu lumea si mi-au spus ca fara antibiotic slabe sperante sa ma vindec.am intrebat o farmacista si mi-a dat ciprinol cel mai slab..ea fiind alergica la fel ca si mine...cine stie imi spune daca e bine ce iau?..daca are si alt tratament fie el empiric..as ruga sa-mi fie transmis.multumesc
8 comentarii
0
05-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
Diagnosticul de otita seroasa...nu necesita tratament cu amnibiotic...doar cu scopul de a scapa de infectia din sinus si cu scop profilactic..pentru a evita transformarea otitei seroase in una acuta purulenta!!!!
Ciprinolul este suficient+voltarenul(in caz ca nu il suportati..se poate Eurespal)+biorinilul...dupa care de curatat corect nasul(se sufla cate o fosa nazala separat)+ inhalatii cu Inhalant pus in ceai fierbinte)+ACC200 3pe zi+ multa guma de mestecat cu menta( ajuta la restabilirea functiei..de drenaj a urechii)+ F.important ! De incalzit urechile cu ceva cald...(uscator de par, saculet cu sare fierbinte)..
Cu siguranta in 2-3 zile o sa te simpti mai bine!
Daca acest tratament nu ajuta..urmatorul pas este un consult la ORl... ca si tratament se poate face punctie transtimpanica pentru a inlatur lichidul din spatele timpanului !
Astept vesti!
0
06-04-2008, ora 00:00
hotrotzi
Nu este medic/terapeut
hotrotzi
multumesc mult d-le doctor...m-am mai linistit...insa am uiatat sa intreb cat timp nu am voie sa ma urc in avion...pt ca v-a trebui sa ma intorc in spania la munca...am luat pastilele..am facut si inhalatii...dar la urechea stanga nu se misca nimic...la dreapta parca s-a mai desfundat.aia cu avionul ma intereseaza in ce fel ma afecteaza sau ma va afecta...va multumesc (pastile iau de ieri)
0
06-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in avion o sa poti urca.
este important inainte de zbor sa curati bine nasul..sa administrezi picaturi nazale sau sprei pentru o respiratie libera nazala. si deasemene foarte important e sa ai cu tine gume de mestecat...la decolare si aterizare sa mesteci guma!
0
22-05-2008, ora 00:00
andra_piti
Nu este medic/terapeut
andra_piti
As vrea si eu informatii cu privire la otita seroasa.Copilul meu de 5 ani a fost diagnosticat cu aceasta boala si ni s-a spus ca numai cu o operatie de polipi poate fi vindecat. Mentionez ca ea a mai fost operata la varsta de 2 ani de polipi.Acum nu mai aude foarte bine dupa ce afacut o otita acum o luna si jumatate.
Cu multumiri
Silvia
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita seroasa..intradevar se formeaza in cazurile cand avem o respiratie proasta nazala...nu conteaza ca sunt polipi, rinita, deviatie de sept nazal.
Trebue sa faceti tot posibilul ca sa restabiliti respiratia nazala, pentru un drenaj al secretiei otice spre rinofaringe.
Pentru un tratament corect... trebue si internare in clinica ORL..pentru punctie transtimpanica!
0
28-08-2011, ora 09:37
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
Buna ziua domnul doctor.eu am mai primit sfaturi f utile de la dvs si vroiam sa stiu daca e cazul sa merg la doctor deoarece de o sapt am o jena si o mancarime in coltul ochiului stang, ma mananca f tare urechile si nasul imi curge tot timpul desi il simt f uscat si f infundat in special noaptea si dimineata.de cand au inceput aceste simptome am si niste episoade dimi de stranuturi consecutive si obositoare.ce credeti ca ar putea fi?ar treb sa ajung cat mai repede la medic?va multumesc si astept rasp.sanatate va doresc.
0
28-08-2011, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa ajungi la alrgolig...
si un medic nutritionist.. sa schimbi regimul alimentar
0
28-08-2011, ora 14:59
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
Da o sa tin cont de sfatul dvs care a fost prompt si exact.m-am gandit ca poate fi vb de o alergie dar doar am banuit iar in legatura cu medicul nutritionist eu chiar sunt intr-un proces de slabire si am redus f mult cantitatea de mancare pe care o consumam insa nu mananc special de regim, desi cred ca regimul alimentar ar fi mai indicat decat consumul f redus de alimente.inca o data va multumesc din suflet si sapt viitoare o sa vad ce rezolv la alergolog, totusi se poate agrava starea pe care o am de la o alergie?va multumesc si sanatate multa va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: