Palpitatii, am nevoie de sfaturi

12-09-2005
bianca
Nu este medic/terapeut
bianca
Ma numesc Ovidiu,
In urma cu o luna am inceput sa am unele palpitatii. La inceput, neregulat. Adica, mi s-a intamplat dupa o zi obositoare sa imi bata mai tare inima noaptea. Cred ca aveam si pulsul mai ridicat, si inima batea cu putere. Am pus pe seama oboselii. Si cateva saptamani nu am mai avut probleme. De la un timp insa, aceste palpitatii au revenit. Acum, mi se intampla si seara uneori, sau chiar si dimineata. Nu intotdeauna imi creste pulsul, ci uneori doar.
Uneori simt ca inima bate mai cu putere. Alteori, doar simt o nepalcere in zona.
Mi-am masurat tensiunea si pulsul la un aparat si erau destul de mari. Tensiunea era 15 cu 8.
Este adevarat ca in general ma emotionez repede si nu imi place sa mi se ia tensiunea si pulsul. Prima data, aveam pulsul 130. Mi-am repetat dupa 10 min, cand ma calmasem un pic, si era 110. Tensiunea era insa la aceeasi valoare.
Acasa, mi l-am luat eu pulsul la gat, si era cam 80.
Am 26 ani, sunt student. Am 80 kg, si inaltime 1, 80 m.
Am facut sport regulat o vreme, dar de 6 luni nu am mai avut timp. Nu consum mult alcool, as zice cam 1 litru de bere pe saptamana. Nu am fumat niciodata.
Poate este important si ca in general aceste palpitatii le-am avut cand am stat acasa: cand invat, cand ma uit la TV.
Nu mi s-a intamplat sa le am cand fac miscare sau cand sunt in grup.
Va rog, daca puteti sa-mi dati sfaturi in baza celor ce am descris.
Va multumesc.
2 comentarii
0
14-09-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Trebuie sa mergi la un consult cardiologic, sa faci o electrocardiograma. Probabil nu e nimic, dar daca exista vreo aritmie e bine sa fie descoperita.
Palpitatiile reprezinta senzatia pe care o ai cand inima bate neregulat. Ar putea fi niste extrasistole pe care le simti tocmai pentru ca stai linistit. Nu ai zis nimic de cafea. Sper ca nu bei prea multa, mai ales in sesiune... Extrasistole au 1 din patru tineri, nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare, dar e bine sa te vada un cardiolog...
0
11-08-2011, ora 17:48
yme
Nu este medic/terapeut
yme
Ma poate ajuta cineva?
Eu am senzatia de tuse, cand imi bate inima in exces, o simt in gat, s-a mai intamplat cuiva asa ceva?
Multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •