panica cu agorafobie

31-05-2015
elladeea91
Nu este medic/terapeut
elladeea91
Buna ziua,

Am 24 de ani shi am fost diagnosticata de catre medicul psihiatrul:panica cu agorafobie...Mi a prescris escitalopram, rivotril si acutil...Cum nu ma prea pricep la medicamente de genul aceasta as vrea sa stiu daca sunt puternice shi daca sunt cunoscute pt reactii foarte negative, creeaza dependenta usor?
A mai luat cineva aceste medicamente sunt eficiente?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!multa sanatate!
2 comentarii
0
03-06-2015, ora 23:27
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Salut. De la ce au inceput problemele tale si cat de grave sunt? Tratamentul e personalizat pentru fiecare pacient, cateodata trebuie incercate cateva tratamente pana sa ajungi la rezultatul dorit..Cum ai reactionat la medicamentatie pana acum? Ce doze iei? Faci si psihoterapie?

Multa sanatate!
0
04-06-2015, ora 12:42
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
escitalopram la categoria efecte secundare sta cel mai bine dintre toate tratamentele specifice pentru problemele tale. rivotril e bine sa nu-l iei timp indelungat pentru a nu crea dependenta iar acutil e doar un supliment alimentar pentru a ajuta actiunea primelor doua asa ca nu ar trebui sa puna probleme.

ar fi util sa urmezi si psihoterapie pentru a reduce probabilitatea unor recaderi odata ce medicul va decide intreruperea tratamentului.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.