Panica sau probleme reala la inima?

31-01-2011
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Buna ziua!Am 19 ani si dupa o perioada cam stresanta am inceput sa am tot felul de simptome ciudata:tahicardie, lipsa aerului, frica de iesit neinsotita si frica sa nu fac infarct(asta poate si din cauza faptului ca bunica mea a suferit unul in urma cu ceva timp).Am facut EKG-ul de 3 ori si nu a iesit nimic suspect, in schimb de cateva zile mi se intampla ca de 2-3 ori pe zi, in special seara, sa am in momentul respiratiei ca niste spasme sau gaze in partea inimii si imi dau senzatia ca aerul nu ajunge acolo unde trebuie.Avand in vedere ca in fiecare zi ma plang de cate ceva si ca de fiecare data cand merg la medic...nu am nimic, nici eu nu stiu ce sa mai cred.Ce pot fi aceste"gaze" sau spasme?Mi-e tare teama sa nu fie vorba de spasme coronariene.Va rog sa ma lamuti pt ca mi-as dori sa fiu din nou un om normal, asa cum am fost pana sa-mi apara aceste simptome care practic nu ma mai lasa sa ma bucur de viata!Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
31-01-2011, ora 18:42
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Draga Oana, din ceea ce imi descrii este vorba de tulburari de anxietate si panica. Ceea ce simti tu este exculs sa fie spasme coronariene. EKG a iesit bun, deci nu ai nimic la inima, tahicardiile le ai probabil din cauza emotiilor si a fricii. Sfatul meu este sa nu iei asa in serios orice simti si sa incerci sa te relaxezi, sa razi si sa te bucuri de viata. Multa sanatate!
0
31-01-2011, ora 18:52
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Multumesc frumos pt raspuns!O sa incerc sa ma linistesc!
0
31-01-2011, ora 20:56
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Esti extrem de tinara pentru o boala coronariana! nu mai bea cola, pepsi si alte excitante, gen 3 in 1, capuccino, cafea...sau energizante...Maninca multe fructe si legume si redu fast-foodurile din alimentatie...Bea apa multa!
0
01-02-2011, ora 04:47
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
cred ca este vorba de o anxietate, de manifestari neurovegetative

psh Ioana Panculescu
0
04-02-2011, ora 14:49
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Da..eu sunt constienta ca nu am nimic, dar mi-am creat totusi o obsesie si sunt atat de incordata...!!!ncerc sa ma schimb, sa ma gandesc la lucruri placute, desi mi-este foarte greu.va multumesc pt raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Atacul de panică
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •