Pata rosie la baza penisului - diametru cca 5 mm

22-07-2015
costin32
Nu este medic/terapeut
costin32
Buna ziua. De ~o luna mi-a aparut pe piele, la baza penisului o pata rosiatica, lucioasa, care din cand in cand se exfoliaza. Nu ma doare, nu ma ustura, nu se inflameaza. Mentionez ca acum 3 luni am facut sex neprotejat cu o fata care lua antibiotice pentru anticonceptionale(am inteles ca antibioticele ar putea fi o cauza a candidozei)
De asemenea am in caminul studentesc in care locuiesc, toaletele sunt comune(e posibil sa se fi atins penisul de capacul wc-ului)
Momentan nu sunt asigurat medical si ma pot prezenta la un consult abia peste 2-3 saptamani(am o problema cu niste acte)

Pot aplica clotrimazol in continuare?
Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
23-07-2015, ora 08:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pata de genul ala nu cred ca e simptom de candida ci de alta bts (boala cu transmitere sexuala). Ai putea sa te duci la o policlinica de stat sa platesti in jur de 50 de lei consultatia sa te vada un medic dermato venerolog.
Mai incearca pe forum Dr. Albu Laura sau posteaza topicul la sectiunea Dermatologie.
Iti recomand relatiile sexuale cu partener unic si anume sotia ta si sa o respecti si sa nu ii aduci boli in casa de dinainte de casatorie pentru ca se pot croniciza (adica sa nu scapi de ele pe perioade lungi de timp, ani sau zeci de ani) si sunt anevoios si costisitor de tratat. Plus disconfortul psihic pe care il produc.
O sa raspunzi ca de acum incolo ai invatat lectia si o sa folosesti prezervativ.
Te informez ca si folosind prezervativ poti lua virusul HPV care produce negi genitali si la femei cancer de col uterin, plus cancer in gat (de aceea nu e bun sexul oral) plus herpesul genital. Cum iti iese herpesul la gura incepe sa iti apara in zona genitala. Ambele virusuri sunt pe viata si ramai purtator.
Eu ti-am dat niste informatii, analizezi, mai departe totul ramane la latituninea ta. Persoanele mature care au o experienta de viata si care se confrunta cu probleme de la aceste bts nu pot proteja tineretul cu forta. Suntem datori numai sa va informam.
0
11-08-2015, ora 21:31
sikmariusik
Nu este medic/terapeut
sikmariusik
Buna seara!
Am 26 de ani, acum ceva vreme mi-a iesit ca o creasta mica de cocos pe pielea de langa gland pe care l-am ars cu acid acetic concentrat, problema este ca am si in gat ceva asemanator. Acum cateva zile dupa un contact sexual neprotejat cu sotia mea mi-a iesit din nou doi negi(cred) si o roseata de jur imprejurul preputului care ma mananca si parca are si un miros cam ciudat + are o secretie albicioasa. Nu mi-am inselat sotia(posibil ati mai auzit si inainte de multe ori, dar eu chiar nu mi-am inselat sotia) va rog frumus daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Cu stima! Va multumesc
0
11-08-2015, ora 22:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mirosul si secretia pot fi candida.
Creasta de cocos e virusul HPV care provoaca condiloame sub forma de creasta de cocos. Dati Search Google veruci HPV imagini.
Chiar daca nu v-ati inselat sotia puteti sa il fi luat de dinainte sa o cunoasteti prin simpla frecare a zonelor genitale, sex oral etc.
Mergeti la un dermatolog sa va consulte si sa va indice cea mai buna solutie in ceea ce va priveste.
Virusul ramane in sange dar poate face verucile peste cativa ani.
Intrebati-o totodata pe sotie daca a mai avut.
Mergeti la plafar si luati ceva si pt cresterea sistemului imunitar. Pot reaparea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.