Polip nou după operație de sinuzita/polipi

22-01-2018
Maria E
Nu este medic/terapeut
Maria E
Bună ziua, am o mare nelămurire. În 14 Decebrietate 2017 am fost operata de sinuzita partea dreapta și polipoza nazala.La ca 3 săpt jumate la controlul de după operație mi sa descoperit un nou polip mic.Acum am tratament cu cortizon și urmează peste o sapt control.Am 41 ani, test de alergie am făcut în urma cu 3 ani, testul ok.Care poate fi cauza?e normal sa apară așa repede?menționat ca la o săpt după operație mi sa facut o depunere galbena pe limba care am tratat-o cu nistatin, mi sa spus ca sa format o ciupearcra din caza ca am respirat mult pe gura.Nasul il spal in continuare cu apa sarata.Mulțumesc ptr răspunsuri.
2 comentarii
0
23-01-2018, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 polipul putea sa fie acolo undeva ascuns in celulele etmoidale si doar sa coborat dupa ce sa largit spatiul acolo
2 ati citit pe forum.. unde am mai scris despre polipoza.. ca cresc pe lactate si dulciuri ???
trebuie sa stiti ca înafara de Alergiii.. care chipurie se pot testa.. mia exista si INTOLERANTA la anumite alimente.. care nu prea se poate testa.. dar face rau tractului digestiv si implicit fonului alergic.
3 mai pe scurt.. vreti sa nu creasca polipii.. renuntati COMPLET la toate lactatele, mezelurile si dulcele din comert
0
23-01-2018, ora 12:05
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!
Corect este sa pastrati numai legatura cu medicul care v-a operat si dansul stie ce a facut si cum va poate rezolva.Asa e la noi in specialitatile chirurgicale=ne respectam intre noi si totul in interesul pacientului.
Sanatate,
Elena Latcan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.