Pot da bacalaureatul daca am schizofrenie?

02-07-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Daca am schizofrenie pot să susțin examenul de bacalaureat?Am terminat in 2017 13 clase.

In 2024 vreau să îl dau, sa mă pregătes suficient.Sunt pe profilul filologie, nu dau la matematica ci la Romana, Istorie și Geografie.De citit și memorat stau bine doar cu atenția e mai greu din cauza bolii dar cred. ca mă descurc la învățat, nu e o prpblema, in trecut am fost premiant și am învățat bine.
3 comentarii
2
02-07-2022, ora 01:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce nu incerci sa inveti o lectie si sa vezi daca mai poti?
1
02-07-2022, ora 01:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bolile nu iti rapesc dreptul la educatie. Bacalaureatul il poti da. Problema e daca te mai poti concentra sa inveti pentru ca bacul presupune un volum foarte mare de studiat.
2
04-07-2022, ora 10:54
360
Nu este medic/terapeut
360
eu zic sa nu dai bacul pana nu te stabilizezi cu anxietatea cel putin. din cauza faptului ca te stresezi usor, chiar daca inveti bine, nu o sa iei nota pe care o meriti. trebuie sa te stabilizezi emotional. ca sa te stabilizezi emotional, ti-am raspuns la topicul cu sportul cum sta treaba, plus multe alte posturi in care am vorbit de sport. fa sport in mod regulat, cum ar fi mersul pe jos, bicicleta, sarituri cu coarda... cauta pe net pe youtube moduri de a face cardio in casa. sunt o gramada care te invata ce fel de exercitii cardio poti face in casa. fa cautrae de gen "cardio exercise at home" pe youtube si primesti rezultate pe tema asta de care zic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •