Presiune în spatele capului

01-03-2016
Ralu dArc
Nu este medic/terapeut
Ralu dArc
Buna seara! Am 18 ani si m-am decis sa scriu aici din cauza ca sunt foarte ipohondra. De cateva zile, am o senzatie enervanta in interiorul craniului. Simt o presiune in partea din spate, ca si cum am ceva lipit de cap, si de asemenea in lateral, parca as fi stransa intr-o menghina si o senzatie de cap greoi. De asemenea, la un anumit interval simt pentru cateva secunde o amorteala in degetul aratator. Antecedente medicale nu am, singura chestie comuna cu subiectul este faptul ca de 6 ani sunt diagnosticata cu episoade migrenoase (in urma unui consult neurologic si al unui RMN al carui rezultat a fost perfect normal), unele destul de urate, cu tulburari de vedere si durere pulsatila in tample, pe care le calmez cu Antinevralgic sau Ibuprofen. De data asta, insa, e diferit. Sunt si o fire ipohondra si imi fac scenarii cu fel de fel de lucruri grave, gen accidente vasculare. Tensiunea arteriala constanta e intre 9 si 10. Nu am avut probleme cu ea. Sa fie de vina stresul, oboseala, curentul aerului, o lipsa a vreunei vitamine? Habar nu am. Astept niste pareri, sa stiu daca trebuie sa ma alarmez sau sa ma calmez ca nu este nimic grav.
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.