presiune in urechea dreapta si ca un 'vartej'

29-10-2013
dia_ro
Nu este medic/terapeut
dia_ro
Va scriu cu speranta ca ne veti ajuta si pe noi cu un sfat medical. Baiatul nostru are 9 ani. De putina vreme se plange de o senzatie de presiune in urechea dreapta si de ceea ce el descrie ca un 'vartej'. Acest vartej este continuu, dar obiectele nu le vede ca s-ar misca. Este doar o senzatie interioara. Am facut un RMN, neurologic e ok. Controlul ORL a evidentiat o rinosinuzita alergica, polipi si ne-a spus ca s-ar putea sa fie o nevrita cea care ii creaza acea senzatie. Am rugamintea: pot sa va trimit pe mail RMN-ul sa va faceti o opinie si sa ne ajutati si pe noi?
Toate cele bune!
4 comentarii
0
30-10-2013, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
RMN.. nu ma ajuta cu nimic
cred ca ce descrie copilul este un vajait, acufene..si el percepe ca vertij..sau zgomot provocat de un varticus
posibil pune alt sens acelui cuvant
Rinita alergica este o probelma genarala.. care tine de tractul digestiv, un organism intoxicat, care necesita schimbari radicale in regimul alimentar si cure de durata de detoxifiere
POlipii? l aacesta varsta.. deja sunt o problema.. ar fi trebuit sa se micsoreze de la 5-7 ani
in acest caz se face o endoscopie nazala si daca se confirma polipii.. trebuie operat
posibil ei sa infunde trompa lui eustache si sa dea acea senzatie de presiune si vajait
0
30-10-2013, ora 16:50
dia_ro
Nu este medic/terapeut
dia_ro
D-le doctor Flueraru,
Va multumesc pentru raspunsul promt. V-am rugat anterior sa va uitati peste RMN in speranta ca ne veti putea lamuri. Din 3 locuri am primit 3 raspunsuri diferite.
1. Cei de la RMN au semnalat mucoasa sinusurilor ingrosate si au pus diagnosticul de pansinuzita.
2. Dr. neurolog a confirmat ingrosarea mucoasei sinusurilor si a mai vazut un lichid in urechea interna dreapta (ureche in care avea senzatia de presiune).
3. Dr. ORL ne-a spus ca nu se vede niciun lichid, a scos un dop mic din ureche dar ne-a spus in schimb ca are o rectitudine de coloana cervicala ce ar putea sa ii creeze senzatia aceea de miscare pe interior. El o descrie ca pe o senzatie si nu ca fiind sunete.
Ne-a spus ca ar putea fi vorba de o nevrita vestibulara. I-a prescris Aerius si Rhinocort. Dar atunci pentru nevrita ce sa ia??
In ce priveste alergia incercam sa o tinem sub control dar are un teren foarte alergic (inainte de a avea 1 anisor a avut si dermatita atopica) iar polipii nu ne-au pus probleme de natura infectioasa.
El nu are secretii nazale aproape deloc, nu are febra, nu il doare nimic, nu are greturi, nu a vomitat..
Va rog sa imi intelegeti nedumerirea. Exista acel lichid in ureche sau nu? Este pansinuzita, este nevrita vestibulara, poate fi doar de la ingrosarea mucoasei pe fond alergic, este de la colana cervicala??
Unde sa mai merg, pe cine sa mai intreb? Intre timp aceea senzatie este foarte puternica dimineata si are dificultati in a se concentra la scoala. Se pare ca acel RMN in loc sa clarifice ceva nu a facut decat sa ridice mai multe intrebari.
Imi cer scuze ca insist. Ma gandeam ca poate d-voastra pe RMN veti vedea daca exista acel lichid in urechea interna si daca poate avea o legatura cu senzatia resimtita. Va multumesc pentru timpul d-voastra si pentru rabdare! Toate cele bune!
0
30-10-2013, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. chear daca il vad lichidul... nu i.l pot scoate la distanta
2 pentru a sti daca este lichid in spatele timpanului...se face o timpanograma si o audiograma
cu aceste investigatii un medic orl din clinica orl...spital universitar o sa spuna sigur...si o sa faca tratamentul necesar
scoaterwa polipilor si punctii transtimpanice pentru scoaterea lichidului.
daca nu se confirma otita seroasa, tot in clinuca orl... se fac probele vestibulare pentru depistarea acelui vertij
si tratamentul necesar
in concluzie... o internare in clinuca orl..spital unuversitar...ar fi solutia corecta la acst moment
3 ca ajutor in diagnostic...
ar fi util un examen fund de ochi...unde se vad vasele sangvine si starea lor
monitorizarea tensiunii artetiale si corelarea cu inaltimea si kg...copilului...
0
31-10-2013, ora 20:56
dia_ro
Nu este medic/terapeut
dia_ro
Va multumesc pentru sfaturile pe care ni le-ati dat. Vom face audiograma si timpanograma asa cum ati spus.
Va multumesc pentru ca ne oferiti timpul si atentia d-voastra pentru a ne ajuta, pe noi si atatia alti oameni.
Tot respectul, d-le doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.