Problema, Ajutor. Prezint probleme de concentrare și atenție, orientare în spațiu

01-05-2019
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna ziua.Prezint probleme de concentrare și atenție, orientare în spațiu și fac tratament ptr toc cu antidepresive(prozac) și un antipsihotic.(Rispolept)Medicul meu actual nu vrea să îmi dea ceva gen Pramistar sau Piracetam, cum am auzit că se da in astfel de cazuri pe motiv că medicația ar interacționa cu acestea și s-ar putea sa îmi dăuneze și să nu mă ajute, să îmi facă mai mult rău, fostul medic mi-a dat Pramistar dar am fost nevoit din motive obiective să îl iau doar o luna ptr că s-a schimbat medicul și actualul când îi zic că am probleme de concentrare, atenție, orientare în spațiu practic nici pe strada nu sunt așa atent atent focalizat, îmi zice motivul care am zis mai sus și nu vrea să audă de Piracetam, Pramistar sau altceva.Vreau să vă întreb pe dvs, are dreptate actualul medic?Poate sa îmi facă rău piracetamul sau pramistarul sau exista soluții ptr mine dar acesta ori e fricos ori e nepregătit?De cate ori ii cer ceva de concentrare îmi spune că e de la medicație și de la boala problema și atât și nu crede că m-ar ajuta ceva, dvs la prima vedere ce părere medicala aveți?Sunt soluții ptr concentrare/atenție/lentoare in gândire/atenție focalizată etc sau nu?Dăunează sau interacționează piracetamul sau pramistarul sau nu?Și daca sunt soluții pt astfel de probleme ce soluții sunt?Sper sa îmi răspundeți va rog din suflet, mulțumesc mult anticipat
2 comentarii
0
02-05-2019, ora 16:28
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am fost azi la control și mi-a zis de Acutil.
E ok?L-a mai incercat cineva?
0
15-05-2019, ora 17:26
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Creierul meu e afectat, chiar nu mă prea pot concentra, orienta bine in spațiu, sa fiu atent la lucrurile importante bine de ex pe strada la mașini, am viteza de reacție și de procesare foarte lente, afectate, offf sunt disperat! Nimeni nu mă poate ajuta?
:(
Ce soluții sunt macar ptr ameliorare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul