Problema de sanatate - amețeală, îmi aleg foarte greu cuvintele, oboseală

04-07-2021
Ioana Miruna
Nu este medic/terapeut
Ioana Miruna
Buna ziua. Am 19 ani și recent mi-am făcut analizele generale cat și pentru glanda tiroida, toate ieșind în limitele normale. Spun acest fapt pentru ca de ceva timp au apărut niște simptome anormale, zic eu. Câteodată pătesc sa simt ca și cum fluxul sângelui din cap se măreaste brusc, ca și cum ar fi ceva blocat acolo, imediat încep sa nu mai vad bine, sa vad cu puncte și sa ametesc. M-am lăsat de 3 luni de tigari după ce am fumat 6 luni, dar mai fumez cate una rar, și, când eram pe strada recent, și am fumat o tigara a trebuit sa ma tin de prieteni pentru ca timp de un minut sau doua nu îmi puteam găsi direcția. Ametisem. Mergeam, dar nu îmi puteam susține traiectoria. Eu mai am și o problema la ureche de mi se infunda aproape mereu de când ma trezesc pana adorm de aproape 3 ani, medicul dandu-mi doar un spray. Acum incerc sa o reglez cu metoda Băbeasca care consta în ulei cald pe putina vata. Totodată, îmi aleg foarte greu cuvintele mereu. Sora mea a observat și mi-a zis nu am o coerenta a ideilor. Imi uit ideile de la o secunda la alta și nu am un ritm al vorbirii, apărând confuzia ( simptom apărute mai de mult). Mai patesc sa îmi amorțeasca un membru brusc sau sa simt ca ma doare osul o perioada mai îndelungată și sa am mișcări bruște, dar nu ample, ale capului, mâinii etc. Câteodată trebuie sa citesc de mai multe ori ca să înțeleg ce scrie, obosesc foarte repede, având episoade de somn( nu-mi puteam tine ochii deschisi) chiar si în clasa dupa un somn sănătos de 8 ore, fiind nevoita sa dorm iar după 4-5 ore. Am făcut și un control oftalmologic unde au spus ca nu am nevoie de ochelari si mi-au dat doar niște vitamine. Medicul meu de familie crede ca sunt ipohondra și ca nu am nimic, însă nu cred ca mi-am creat singura aceste simptome. Tensiunea mea arteriala e de regula mica in ciuda faptului ca consum destul de multa apa. Ce investigații ar trebui sa mai fac ? Menționez ca bunica mea avea probleme cardiace de tânără.
1 comentarii
1
04-07-2021, ora 12:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua. Mergeti pentru inceput la un consult neurologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.