probleme cu gatul

21-06-2010
c.ionel
Nu este medic/terapeut
c.ionel
Buna ziua !As dori si eu un raspuns, am probleme cu gatul de aproximativ 2 ani, am fost la medicul de familie, am luat antibiotice +antiinflamator dar nu a trecut decat pe moment. medicul mi-a zis ca am faringita cronica. Durerea este localizata undeva in spatele amigdalelor intre stalpii palatini si peretele posterior al faringelui. Privind cu o oglinjoara gatul am observat undeva in spatele amigdalelor, pe suprafata stalpilor palatini cate 2-3 umflaturi de marimea unor boabe de mazare care au aspectul unor alunite si de culoare rosie- portocalie dar care nu dor, durerea este in spatele acestor pliuri palatine.mentionez ca amigdalele nu mai dor, nu au puroi, nu sunt mari, singurele deformatii sunt aceste "bubite " intre amigdala si stalpii palatini, faringele este usor iritat. Mi-e frica de un control ORL . Ce ar putea fi ? VA MULTUMESC ANTICIPAT !
18 comentarii
0
21-06-2010, ora 11:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
V-ati gandit sa consultati si un medic homeopat?Eu mi-am vindecat o durere de gat cu homeopate.Homeopatia trateaza aproape orice fel de afectiune, in plus este si foarte ieftina!
0
21-06-2010, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici nu trebuie sa mergi la ORL !
este o faringita iritativa de la refluxul gastroesofagian.
asa ca daca tii frica de ORL..
mergi la Gastrologie si faci o Endoscopie !!!!
dar jaquelinne are dreptate..
e mult mai simplu sa mergi la un medic Homeopat.., sa tii regim alimentar corect.., un tratament local adecvat.. si sa rezolvi problema elegant si fara dureri...
0
21-06-2010, ora 18:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Ionel, ţineţi cont de sfaturile pe care le-aţi primit, pentru că sunt foarte pertinente.
Până ajungeţi la un medic homeopat, pentru a vă ameliora simptomatologia puteţi lua TONSILOTREN - un produs homeopat cu conţinut complex, care, printre altele, tratează şi faringita cronică (consultaţi medicul de familie pentru a primi aviz).
Mod de administrare: Copii peste 12 ani şi adulţi: 1-2 comprimate de 3 ori pe zi, timp de 6-8 săptămâni (se recomandă menţinerea comprimatelor în cavitatea bucala cât mai mult timp, pentru a favoriza o acţiune mai intensă la nivel local).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
23-06-2010, ora 09:10
_Mary_
Nu este medic/terapeut
_Mary_
Buna ziua.! Ma sufoc si nu stiu de la ce vine. Mi se intampla de vreo 4 ani. Cam de 1 an jum mi se intampla f des. Nici nu stiu daca mai respir bine k mai tot timpul nu am aer.Crize de dispnee fac in orice imprejurare. Fie la efort, stare de repaus, caldura, somn, agitatie sau daka stau linistit atat fizic cat si pshihic.. Cum se manifesta. in momentul crizei simt ca nu am aer, k mi se ingusteaza gatul, simt ceva in gat care mi astupa caile respiratorii. vocea mi se ingroasa in acel moment si incerk sa mio dreg scuipand acea tusa, , secretie pe care o simt ca mi astupa gatul.dar nu mi iese nimik. Nu pot sa inspir si nici sa expir.fata mi se cianozeaza, transpiratii puternice, intepaturi la inima. Din cauza asta am ajuns la urgenta cu salvarea de cateva ori. Mi s-au facut analize, Au iesit bune, Cu plamanii stau bine, am fost si la glande, la fel.. La Orl am facut tratat pt stafilococul auriu, si alte bacterii f mult timp k nu ceda la tratament, asta inainte de a mi se face laringoscopie...La laringoscopie nu au gasit nimik doar o usoara secretie. Am fost operat de deviatie de sept.de 2 ani. cred k asta nu mi afecteaza respiratia.Va cer ajutorul ca nu stiu incotro so mai iau. Multumesc.
0
23-06-2010, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multe din simptomele descrise sunt caracteristice pentru lipsa de potasiu...
este indicata clorura de potasiu sau Aspacardin.
deasemenea va recomand sa cititi pe net Tehnici respiratorii dupa Buteyko
invatati sa respirati corect.. fara a produce hiperoxigenare in sange...
0
24-06-2010, ora 07:49
_Mary_
Nu este medic/terapeut
_Mary_
. Multumiri pt raspuns dl doctor ! O intrebare. Pt secretia din gat care nu se rupe la expectoratie ce as putea sa fac.? daka ma fortez ma ustura f tare si tot nu se rupe. Din cauza asta am o raguseala permanenta si mi ingreuneaza respiratia. Tot timpul trebuie sa mi dreg vocea din cauza secretiei. multumesc!
0
24-06-2010, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raguseala si flegma.. suntdin cauza acidului gastric
1. regim alimentar strict fara acru, rece, acidulat siu fructe citrice
2. Gargara dupa fiecare masa
3. Inhalatii sear ala culcare
4. ACC 1 la 8 ore 10 zile
Voseptol tab de supt...
0
24-06-2010, ora 13:58
emiiliia
Nu este medic/terapeut
emiiliia
Buna ziua, am si eu o problema, , , de aproximativ 2 sapt ma confrunt cu o flegma ingrozitoare.Am luat Cefalexin 5 zile si a inceput ss rupa dar nu sa treaca.Am mai scuipat-o dar tot o mai am.Plus ca simt k ma sufoc(si de frica, cred).Se cateva zile am si niste dureri groaznice de stomac si ma arde asa parca:-?.Sunt foarte speriata nu stiu ce ar putea fi.in urama cu o luna am facut niste analiz de sange de rutina si nu am nik.va rog domnule doctor daca ma putati ajuta:-?.multumesc:*.
0
24-06-2010, ora 16:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ai o problema gastrica.( hiperaciditate, ulcer ??/).. trebuie sa mergi la Gastrologie !
0
25-06-2010, ora 18:53
emiiliia
Nu este medic/terapeut
emiiliia
Multumesc frumos de rasp...cred k ma confrunt si cu o gastrita:(...:D.
0
28-06-2010, ora 18:21
tabacu
Nu este medic/terapeut
tabacu
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu laringotraheita acuta descendenta.Am urmat tratament cu Cefort, ketonal, gentamicina, 5 zile, urmata de o saptamina de panadol si revigrip, si in continuare 3 luni de moldamin(am facut pina acum numai o luna)Cu toate astea continui sa am gatul iritat, cu un punctulet de puroi, cu oarecare dureri la inghitire si o arsura pe gat in jos. Ce ma nelinisteste cel mai mult este o tuse dimineata, seaca, de cele mai multe ori, si care dureaza de foarte mult timp, o stare de oboseala cand vorbesc, o raguseala, somnolenta permanenta.Am fost racita si la plamin din cauza problemelor cu gatul.Exudatul mi/a iesit OK, analizele toate Ok.Mentionez ca am luat si tratament pentru un presupus astm, 1 an de zile, cu seretaid Dr Orelist nu mi/a recomandat scoaterea amigdalelor.
Spuneti/mi va rog ce tratamente s/au mai inventat pentru a stirpi acest focar de infectie.ce investigatii sa mai fac pentru aceste simptome ca simt ca o sa sfirsesc la neuro.E nevoie de bronhoscopie la plamin sau tomografie, sau tusea e de la gat.Repaus vocal nu prea pot face pentru ca meseria nu/mi permite.
Va multumesc anticipat
0
28-06-2010, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta Tusea poate fi si de la gat.. NUmai ca Iritaiea gatului poate veni.. NU din plamani.. ci de pe esofag.
va recomand un consult la Gastrologie pentru a exclude refluxul gastroesofagian..
si atunci vorbim despre un tratament complex( fara antibiotic dar eficient )
Un aparat de aerosoli ar fi de mare folos...!!!
0
28-06-2010, ora 21:04
tabacu
Nu este medic/terapeut
tabacu
Si medicul de familie a presupus un astfel de diagnostic de reflux gastrofaringian, drept pentru care mi/a recomndat o luna de omez.Cat priveste aerosolii, am vrut sa fac la medicul orelist dar nu i/am tolerat, am ametit dupa doua inhalatii.
O sa incerc cu omez o perioada, iar dupa aceea daca lucrurile stau prost as incerca si tratamentul dumneavoastra, daca sunteti amabil.
Va multumesc din suflet
0
29-06-2010, ora 10:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la aerosoli.. NU trebuie de respirat adanc si des.. tre buie de respirat obisnuit ( ai facut Hiperoxigenare)
poti face inhalatii acasa cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulie de eucalipt
in loc de Omez.. REDIGEST inainte de fiecare masa cam, 3 saptamani
Regim fara acidulate, fructe citrice si nimic acru( otet, muraturi s.a)
0
03-07-2012, ora 20:48
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna seara,

Am o mica problema. Am avut de curand o durere in gat iar dupa ce mi-a trecut am observat ca pe langa amigdale "valul palatin" dupa cate am inteles, am niste bubite de culoare pielii nu foarte mari.
Am fost la ORL la spitalul Coltea Bucuresti si doamna doctor mi-a prescris Bioparox si tantum verde.
Iau aceasta reteta de 4 zile si nu este nimic schimbat in gat.Tin sa precizez ca ele nu cresc dar nici nu dau inapoi si doamna doctor mi-a spus ca este din cauza amigdalelor si ca nu este nici o problema.
Ma puteti ajuta ?
0
04-07-2012, ora 11:52
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Tin sa precizez ca nu ma dor si culoarea lor sunt rosiatice !
0
04-07-2012, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul tau..si le atasezi pe mail
sa vad despre ce este vorba
0
04-07-2012, ora 15:46
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna ziua,

Momentan sunt la serviciu. O sa fac diseara cand o sa ajung acasa.Credeti ca ar putea fi ceva rau ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.