Probleme cu inima

04-09-2008
ioana90
Nu este medic/terapeut
ioana90
Prietenul meu de 21 de ani are mari probleme cu inima si nu se lasa ajutat.Nu vrea sa mearga la medic sau sa-si faca analize sa vada exact ce are.De cateva zile il doare inima foarte tare, nu poate face nimic, cateodata nu poate respira.Mi-a zis ca-l sageata inima, ca si cum l-ar intepa cineva cu acul iar cand se apleaca i se opreste putin inima si cand se ridica ii trece dar ii bate foarte tare inima, ca si cum ar vrea sa-i iasa din piept.Cateodata respira foarte greu, zice ca mai are putin si se sufoca.Nefacandu-si analize stie doar cateva lucruri pe care i le-a zis mama lui, ca are un ventricul in plus si blocul de ramura desprins, nici el nu stie exact daca asa e.Probleme cu inima are de mic si medicul i-a zis mamei sale ca nu are voie sa fumeze, dar bineinteles ca fumeaza.Sper sa reusesc sa-l fac sa se lase de fumat, dar in rest nu stiu ce sa fac, cum sa-l ajut.Va rog foarte frumos sa-mi dati niste sfaturi, sa-mi spuneti daca ar trebui sa tina o dieta, sau ce are de facut, macar sa nu-l mai doara inima, sa fie si el sanatos si fericit, pentru ca e tanar si eu zic ca merita o sansa.Daca nu-l pot convinge sa mearga la medic, macar sa stiu ce as putea face sa-l ajut acuma, poate mai incolo il conving sa mearga.Va multumesc foarte frumos ca ati citit mesajul si astept un raspuns de la dumneavoastra cat mai curand.
Va multumesc
6 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
bruma
Nu este medic/terapeut
bruma
Buna Ioana!eu nu sunt medic, dar tot timp cind familia mea are o problema de sanatate incerc prima data pe cale naturista..ceaiuri..uite am cautat ceva pentru prietenu tau(inima lui mai bine zis)..Teiul - Intareste inima. Calmeaza si relaxeaza. /Ceaiul din coji de mere are efect revigorant, intareste inima si nervii./Ceaiul din frunze de coacaze intareste inima, are efect antialergic (asemanator cortizonului) /daca mai gasesc ceva te anunt!sper sa-i fie de folos..si totusi tint-te de el sa mearga la medic!
0
04-09-2008, ora 00:00
ioana90
Nu este medic/terapeut
ioana90
iti multumesc foarte mult.inca ma tin de el sa mearga la medic, sper sa reusesc.ms inca o data.
0
05-09-2008, ora 00:00
bruma
Nu este medic/terapeut
bruma
Am citit ca aspirina e buna!mai da-i cite o aspirina cind vezi ca-l doare.multa sanatate!
0
09-10-2008, ora 00:00
OhMyGod
Nu este medic/terapeut
OhMyGod
cum sa fie aspirina buna ma pentru dureri de inima loooooool
0
13-11-2008, ora 23:55
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
da, aspirina e buna la inima, subtiaza sangele si se da si la cei care sufera de angina pectorala (dureri in piept). oricum, ioana, ar tb sa te tii de el sa mearga la cardiolog si chiar sa reusesti sa-l convingi. din cate povestesti e clar ca sufera de o cardiopatie congenitala. ar fi pacat sa sufere un atac puternic, greu de controlat cand poate foarte bine sa previna cu un trat adecvat. stiu ca e greu sa fii tanar si sa te apuci sa iei pastile de inima, dar de cele mai multe ori ele iti salveaza viata. ori cazurile de deces la tineri prin moarte subita incepe sa fie deja o problema. poate cu asta il sperii si reusesti sa-l convingi. eu va urez toate cele buna si multa sanatate!
0
30-01-2022, ora 11:33
Petronela.Eva
Nu este medic/terapeut
Petronela.Eva
! Sper să-mi puteți Răspunde și sa ma lămuriti! Ma confrunt de vreo doi ani cu palpitații destul de dese.. dar m-am obișnuit cu ele și parca nu mamai deranjează așa tare! Problema e ca o data sau de doua ori pe luna apar niște “palpitații” nu știu dacă le pot numi așa, gen, începe din senin și brusc inima sa bara foarte foarte repede si atunci când începe, mi se albește in fata ochilor, îmi da senzație de greață, frica, amețeala si o senzație ciudata in mâini si picioare! După asta rămân cu o panica foarte mare câteva zile si o zi-doua cu puls mărit
Menționez ca nu fumez, nu beau cafea, tensiunea e buna… am făcut EKG acu’ un an… in timp ce mi se făcea EKG-ul, aveam palpitații foarte mari si nu au ieșit! Am fost odata la urgentă si o data la cardiologie… nu a ieșit nimic pe EKG
Menționez ca am avut probleme in trecut cu atacurile de panica si anxietatea dar nu se manifestau așa atacurile de panica… sunt extrem de speriata si panicata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •