Probleme cu respiratia nazala

22-01-2019
Costin89
Nu este medic/terapeut
Costin89
Buna ziua. În urma cu aproximativ 12 ani am fost operat de deviatie de sept, însă de atunci si pana in prezent a trebuit sa respir doar pe gură întrucât nu pot sa trag suficient aer pe nas. În urma cu aproximativ 2 ani am fost la un medic O.R.L. care mi-a facut o endoscopie nazala si mi-a comunicat faptul că operatia de deviatie de sept a fost făcută ok, însă am mucoasa nazala atrofiata si "lenesa". Mi-a prescris un tratament cu picături, însă nu a avut succes. Ce tratament pot urma pentru a stimula mucoasa nazala si pentru a putea respira ca un om normal pe nas?
7 comentarii
1
22-01-2019, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa tratezi refluxul gastro esofagian..si sa renunti la alimentele acre, acide, citrce, otet, lamai pe noapte
acidul gastric ajunge sus, in spatele nasului si inflameaz tot acolo..asta e motivul de ce nu respiri pe nas
2 citeste pe forum despre tratamentul cu Colargol in nas
0
22-01-2019, ora 20:18
Costin89
Nu este medic/terapeut
Costin89
Ok. Va multumesc pentru raspuns. Considerati ca inhalatiile cu ceai de musetel + picături cu inhalant, sinupret si spirulina ar ajuta in acest caz? Într-adevăr, am fost diagnosticat in urma cu ceva timp si cu hernie hiatala, care imi provoacă reflexul gastro-esofagian, dar nu mi-aș fi imaginat ca imi afectează respiratia pe nas.
0
22-01-2019, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, ajuta
0
23-01-2019, ora 17:54
stoeneasca
Nu este medic/terapeut
stoeneasca
Buna ziua! Domnule doctor, va rog să mi spuneți dacă se pot confunda polipii cu cornetele nazale hipertrofice. Pentru că în rm valcea de unde sunt medicii mi au diagnosticat anul trecut fiul cu polipi după o răceală cu nas înfundat peste o lună, iar la București un singur medic (dr. Sarafoleanu Codruț) mi a spus de cornete nazale hipertrofice. Anul acesta, la fel, după răceală cu nas înfundat, același diagnosticat, polipi care trebuie operati. Deci, polipii se pot confunda cu cornetele nazale hipertrofice? Ce medic îmi recomandați in București pentru un nou control. Mulțumesc
0
23-01-2019, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cornetele nazale..se vad cu ochiul liber daca ridici nasul copilului sus... sunt acela 2 bilute lateral.
POlipii se afla in rinofaringe, in gat, unde se termina nasul..si se vad doar ENDOSCOPIC.. cu ochiul liber nu se vad
medicul ORL poate doar sa presupuna ca ei sunt mariti pe un nas infundat complet , cand copilul sforaie noapte
am mai scris pe forum... ca greselile in alimentatie duc la reflux gastro eosfagian in somn..lucru care duce la inflamatie gat, nas
mai cititi ce am scris despre tratamentul cu Colargol.
0
23-01-2019, ora 19:10
stoeneasca
Nu este medic/terapeut
stoeneasca
Mulțumesc frumos!
0
23-01-2019, ora 19:30
stoeneasca
Nu este medic/terapeut
stoeneasca
Deci endoscopia este concludentă. Niciun medic nu a recomandat o, ba chiar ultimul doctor aproape că ne programase peste o săptămână la operatie, în urma consultației de rutină, fiind convins de vegetatii. Va rog să-mi recomandați un medic/clinica în București sau Sibiu pentru o nouă consultației. Mulțumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.